Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Edukacja


Uczniowie z Rubinka realizowali międzynarodowy projekt w Grecji (zdjęcia)

W dniach od 13 - 30 kwietnia 2024 r. grupa licealistów Zespołu Szkół Nr 1 pod opieką pań Aleksandry Chojnowskiej i Jadwigi Pecko przebywała w greckim mieście Nei Pori. Uczniowie uczestniczyli w akredytowanym projekcie programu Erasmus Plus – „Grupowa mobilność uczniów” realizowanym wspólnie z uczniami ze szkoły Platon M.E.P.E. W Katerinii.

2024/06/projekt-grecja-fot-zs-nr1-w-ostrowi-mazowieckiej-jpg_6666fa3ac1b2a Fot. ZS nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

Temat projektu to „Poznanie innych kultur kluczem do rozwoju uczniów”, natomiast głównym celem wyjazdu była integracja z greckimi rówieśnikami, którzy pokazali swoją szkołę i omówili grecki system edukacji. Licealiści z Rubinka zaprezentowali greckim uczniom i nauczycielom najważniejsze informacje na temat Polski, regionu, miasta Ostrów Mazowiecka, a także szkoły, systemu edukacji w Polsce oraz dorobek kulturowy naszego kraju. W czasie spotkań uczniowie uczyli się tradycyjnych greckich tańców - Zorba, Sirtaka i Rembetiko, a uczniowie z Polski prezentowali polskie tańce, tj. poloneza i belgijkę. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach językowych, aby poznać podstawy języka greckiego. Atrakcją był również udział w zajęciach kulinarnych, podczas których polska grupa uczyła się przygotowywać sałatkę grecką.

Tygodniowy pobyt w Grecji obfitował w szereg atrakcji, a piękna i słoneczna pogoda sprzyjała wycieczkom krajoznawczym. Licealiści z Rubinka zwiedzili miasteczko Platamonas, w którym znajduje się niewielki rynek z cerkwią i platanami oraz średniowieczny zamek Pantelemona z czasów bizantyjskich. Kolejnym punktem na mapie podróży było malownicze, górskie miasteczko Litochoro. Jest ono zlokalizowane u stóp mitycznej Góry Olimp. Wędrówka wąwozem rzeki Enipeas prowadziła do Wodospadu Zeusa, pod którym wyżłobione są Baseny Afrodyty.

Duże wrażenie na młodzieży RUBINKA wywarły Meteory- jedno z największych europejskich cudów świata i jedna z większych atrakcji turystycznych kontynentalnej Grecji. Meteory to niesamowite formacje skalne, które wyrastają w okolicach Kampaki. Ich stożkowate i monstrualne kształty, robiące bajkowe wrażenie to efekt ruchów płyt tektonicznych i erozji spowodowanej przez rzekę Pinios. Najbardziej niesamowite jest to, że na skałach, niemal wśród chmur, wieki temu zbudowano klasztory.

Wizyta w Grecji była dla licealistów niezapomnianym przeżyciem, a praca nad realizacją międzynarodowego projektu przyniosła wiele korzyści.

Pobyt w Grecji był dla wszystkich uczestników szansą do poznania własnych możliwości i przełamania barier zarówno językowych jak i kulturowych. Stał się okazją do poznania innych obywateli Unii Europejskiej, ich zwyczajów i tradycji, warunków kształcenia, a przede wszystkim systemu edukacji w słonecznej Grecji. Uczył również samodzielności, a także współpracy w środowisku wielokulturowym i umożliwił zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń.

Ważnym punktem pobytu było spotkanie podsumowujące, podczas którego analizowano realizację założeń programowych oraz rozdane zostały certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Za to wszystko młodzież uczestnicząca w projekcie Erasmus+ wyraziła serdeczne podziękowania dyrekcji ZS Nr 1, dyrekcji szkoły partnerskiej, przedstawicielom firmy Greek Culture Education, właścicielce hotelu oraz swoim opiekunom.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Uczniowie z Rubinka realizowali międzynarodowy projekt w Grecji (zdjęcia)

1/15
2/15
3/15
4/15
5/15
6/15
7/15
8/15
9/15
10/15
11/15
12/15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.