Policja kobieca w Polsce ma już 100 lat i przez ten czas przeszła ogromną metamorfozę. Dziś kobiety pełnią w służbach różnorodne role, a ich wkład w bezpieczeństwo jest nieoceniony.
Dokładnie 26 lutego 1925 roku minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski wydał polecenie utworzenia policji kobiecej. Kilka tygodni później w Warszawie ruszył pierwszy kurs dla przyszłych policjantek. Na szkolenie trafiło 30 kobiet, które miały zajmować się walką z nierządem, handlem ludźmi i innymi problemami społecznymi.
Początki nie były łatwe – policjantki spotykały się z nieufnością i drwinami, ale konsekwentnie budowały swoją pozycję w służbach. Kluczową postacią była Stanisława Filipina Paleolog, która stanęła na czele żeńskiej formacji i dbała o jej rozwój. Dzięki jej staraniom polska policja kobieca szybko zdobyła uznanie w Europie, a zagraniczne delegacje przyjeżdżały do Polski, by czerpać z jej doświadczeń.
Dopasuj dla mnie
Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.
Informacja: zapisujemy wyłącznie wybór tematów w pamięci przeglądarki (localStorage). Możesz wyłączyć w każdej chwili.
Wybraliśmy dla Ciebie
Bądź pierwszy! Dodaj komentarz
Twoja opinia pomaga być na bieżąco
Dodając komentarz, akceptujesz regulamin komentowania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.
Rozpocznij dyskusję – napisz pierwszy komentarz poniżej.