Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Minęło 31 lat od katastrofy jądrowej w Czarnobylu

Reaktor nr 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, który 1986 r. uległ awarii, chroni dziś zamontowana w listopadzie ubiegłego roku ważąca 36 tys. ton stalowa arka.

Wcześniej przed wydobywającym się z reaktora promieniowaniem jonizującym chronił betonowy sarkofag zbudowany tuż po katastrofie. W 2016 r. upłynął jednak okres jego szacowanej trwałości. Trwałość arki szacuje się natomiast na co najmniej 100 lat.

Nowa osłona, nałożona na starą, jest największą ruchomą konstrukcją lądową na świecie. Umożliwi demontaż starego sarkofagu, jednocześnie chroniąc środowisko przed skażeniem promieniotwórczym. Składa się z 36 tys. metalowych płyt i ma 354 metrów wysokości. Projekt był współfinansowany przez UE i nadzorowany przez departament bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię i Europę Środkową, w tym Polskę.

źródło: x-news.pl

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.