Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


Andrzejewo: ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty (zdjęcia)

Gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty odbyła się w Łętownicy i Andrzejewie. Gra byłą skierowana do uczniów z klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjalistów z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.

gra_terenowa_gmina_andrzejewo1_21_09_17

Wśród celów jakie postawili przed sobą organizatorzy należy wymienić: promocja lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzenie zainteresowania wydarzeniami rozgrywającymi się w przeszłości na terenie gmin Andrzejewo i Szumowo, pogłębianie wiedzy historycznej nt. wydarzeń z II wojny światowej, a w szczególności ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty w dniach 12-13 września 1939 r.

Impreza była także doskonałą okazją do kształtowania dumy z naszych bohaterów, przynależności do narodu polskiego, zachęcenia do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej, integracja dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.

Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów i wójta gminy Szumowo Jarosław Cukiermana. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia - odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem.

Następnie pięcioosobowe grupy uczniów pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa. Czekało na nich dziewięć punktów zadaniowych, na których mieli okazję poznać różne epizody bitwy i wykonać zadania nawiązujące do tych wydarzeń. Między innymi poznawali historię rannego dowódcy pułkownika Stefana Kosseckiego ich zadaniem było udzielenie pomocy rannemu żołnierzowi i rozwiązanie testu z zakresu pierwszej pomocy.

W kolejnych zadaniach ich umiejętności sprawdzali punktowi odgrywający role prawdziwych bohaterów sprzed 78 lat. Grzegorz Świderski wcielił się w role lekarza jednego z batalionów 71 pułku piechoty - Władysława Pręgowskiego, który operował rannych w kościele w Andrzejewie a po udzieleniu poszkodowanym niezbędnej opieki uciekł z Andrzejewa w przebraniu franciszkanina, w ten sposób udało mu się uniknąć niewoli. Tu uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać zagadkę, złamać szyfr, otworzyć skrzynię, w której znajdował się franciszkański habit i dostarczyć go lekarzowi. W rolę kierującego organizowaniem pomocy rannym żołnierzom, wikarego andrzejewskiego księdza Józefa Wiśniewolskiego wcielił się jego następca ksiądz Andrzej Zieliński.

Na poszczególnych punktach czekały na uczestników interesujące zadania do wykonani: poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek przy pomocy wyrywacza metali, gaszenie "płonącej osady" z wykorzystaniem zabytkowej pompy strażackiej. Uczniowie mieli także okazję przyjrzeć się z bliska jak wyglądało umundurowanie polskiego piechura w wrześniu 1939 roku oraz poznać elementy wyposażenia niemieckiego i polskiego żołnierza. Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, mauzoleum żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, mural w Andrzejewie.

Na zakończenie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. Na podsumowaniu gry obecni byli wójtowie z Andrzejewa Michał Rutkowski i z Szumowa Jarosław Cukierman. Najlepsza okazała się drużyna z klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie. Zwycięscy otrzymali atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe kubki. Taka forma przekazywania historii, połączona z aktywnością fizyczną posiada wiele zalet. Przede wszystkim uczniom łatwiej jest zapamiętać przekazywane treści. Dużą wartością gier terenowych jest przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia. Imprezy pozwalają nabywać konkretne umiejętności związane z terenoznawstwem (uczniowie przed wyruszeniem na trasę otrzymali mapę z jej przebiegiem), regionalistyką, pierwszą pomocą, pracą w grupie, itp.

- Miejmy na dzieje, że gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" wpisze się w kalendarz obchodów rocznicowych bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem i stanie się stałą ofertą edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania serdecznie dziękujemy - informują organizatorzy wydarzenia.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Andrzejewo: ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty (zdjęcia)

1/467
2/467
3/467
4/467
5/467
6/467
7/467
8/467
9/467
10/467
11/467
12/467

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.