Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Zalety używania naczyń miedzianych

Miłośnicy gotowania mogą liczyć na wiele rozwiązań, dostępnych w domowych kuchniach. Większość z nich to całkowite nowości, część nawiązuje do sprawdzonych patentów. Przykładowo, patelnia miedziana urzeka wyglądem i funkcjonalnością, ale nie jest współczesnym wynalazkiem. Jakie są zalety stosowania naczyń miedzianych?

2019/11/naczynia-miedziane-jpg_5de17af2cc8d3

Niezbędny pierwiastek

Organizm ludzki do sprawnego funkcjonowania potrzebuje wielu składników. Wśród nich są pierwiastki śladowe jak miedź. Bez niej trudno o właściwy metabolizm tkanki nerwowej, odpowiednią budowę tkanki kostnej i łącznej. Miedź ma także ważną rolę w procesie dotleniania tkanek, a nawet utrzymanie prawidłowego koloru skóry i włosów. Jej rola jest ogromna, choć nie należy przesadzać z dawkowaniem tego pierwiastka. Jego wystarczającym źródłem jest odpowiednio zbilansowana dieta. Pojawiają się jednak opinie, że dobrym pomysłem jest korzystanie z odpowiednich naczyń, jak patelnia miedziana lub dzbanek na wodę.

Idealna temperatura

O zaletach stosowania miedzi w naczyniach wiedzieli kucharze już wieki temu. Sprawnie działająca kuchnia wymaga garnków i akcesoriów najwyższej jakości. Dzięki temu można liczyć na smaczne potrawy. Skomplikowane sosy lub odpowiednio dopieczone mięsa wymagają równomiernie rozłożonej temperatury na całej powierzchni garnka, lub patelni. W takiej wersji potrawa nie przywiera do dna. Miedziane naczynia kumulują temperaturę po to, aby we właściwym momencie ją "oddać" przyrządzanemu daniu. Dlatego patelnia miedziana to idealny sposób na przyrządzenie mięsa, ryby i innych produktów. Dodatkową zaletą takiego wyboru jest to, że dobre przewodzenie ciepła znacznie skraca czas przygotowywania posiłków.

Nowoczesne gotowanie

Patelnia miedziana, jak na przykład Starlyf Copper Pan, doskonale nadaje się do współczesnej kuchni. Dzięki szybszej i dokładniejszej obróbce termicznej łatwiej przyrządzić dania, zachowując przy tym ich witaminy i aromaty. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że naczynia miedziane nadają się do wszystkich rodzajów kuchenek. Jonizacja, jaka w nich zachodzi, przyczynia się do likwidacji grzybów, bakterii i pleśni, szkodliwych dla zdrowia człowieka. Dlatego naczynia tego typu można stosować nie tylko do gotowania lub smażenia, ale także przechowywania żywości lub wody.

Miedź nie wchodzi w reakcję z przyrządzanymi potrawami. Dlatego stosowanie naczyń miedzianych w żaden sposób nie wpływa na ich smak.

Artykuł sponsorowany