Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Stowarzyszenie "Wizna 1939" odnalazło szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku w miejscowości Guty-Bujno

Członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 prowadzili badania na terenie gminy Ostrów Mazowiecka. W miejscowości Guty-Bujno udało się odnaleźć i ekshumować szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku.

2021/03/zolnierz-fot-archiwum-stowarzyszenia-wizna-1939-jpg_60646daf5c12f Fot. Archiwum Stowarzyszenia "Wizna 1939" (www.wizna1939.eu)

Głównym założeniem pracy Stowarzyszenia "Wizna 1939" jest m.in. upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym. W sobotę 20 marca członkowie stowarzyszenia prowadzili badania na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, a dokładnie w miejscowości Guty-Bujno. W wyniku tych prac odnaleziono i ekshumowano szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku.

- Według rodzinnych przekazów, żołnierz miał spoczywać w okolicy krzyża przy drodze leśnej, gdzie został pochowany przez ojca obecnego właściciela terenu i jego kolegę; prawdopodobnie został zabity szablą. Zdarzenie miało miejsce na początku sierpnia 1920 r., kiedy Wojsko Polskie pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy. Ojciec właściciela przez cały czas powtarzał synowi, że pochowany żołnierz był ułanem i pochodził z Radzymina pod Warszawą; miało to wynikać z dokumentów, które znaleziono przy poległym żołnierzu (dokumenty te nie zachowały się).

- czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Dodatkowo odnaleziono też niewybuch, o którym pisaliśmy w artykule: W Gutach-Bujno odnaleziono ludzkie szczątki i niewybuch

- Prace poszukiwawcze rozpoczęto od przeprowadzenia badań georadarowych. W ich wyniku zlokalizowano miejsce, gdzie urządzenie zarejestrowało wyraźną anomalię gruntową, wskazującą na ślad głębokiego wkopu. W miejscu tym dalsze prace wykonywano ręcznie, przy pomocy szpadli. Po około czterech godzinach prac natrafiono na pojedynczy pochówek, przy którym znaleziono kilkanaście sztuk amunicji do karabinu Lebel (różnej produkcji), nieliczne elementy oporządzenia wojskowego i resztki skóry, które pochodziły prawdopodobnie z butów. Podczas prac natrafiono także na niewybuch, o odnalezieniu którego niezwłocznie powiadomiono policję.

- czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia "Wizna 1939".

W pracach brali udział także żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (51. i 52. batalionu lekkiej piechoty), którzy zabezpieczali teren po odnalezieniu niewybuchu do czasu przyjazdu policji.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.