Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Na Mazowszu powstanie ośrodek leczenia mukowiscydozy dla dorosłych

Władze Mazowsza oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zamierzają utworzyć nowoczesne centrum leczenia mukowiscydozy dla dorosłych.

2021/09/na-mazowszu-powstanie-osrodek-do-leczenia-mukowiscydozy-dla-doroslych-fot-samorzad-wojewodztwa-mazowieckiego-jpg_613b07b4189cb Fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego

Mazowsze planuje utworzyć ośrodek leczenia mukowiscydozy dla dorosłych. Byłoby to pierwsza taka instytucja na Mazowszu i jedna z nielicznych w kraju. Centrum leczenia mukowiscydozy ma powstać do 2026 roku w szpitalu bródnowskim, ruszyły już prace nad projektem architektonicznym. Samorząd województwa również będzie zabiegał o finansowanie placówki przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mukowiscydoza jest ciężką ogólnoustrojową chorobą, która ma podłoże genetyczne. W Polsce szacuje się, że choruje na nią ok. 2000 osób. Choroba największe szkody czyni w płucach co prowadzi czasem do ich całkowitej niewydolności. Jedyną szansą na to, aby żyć dłużej jest przeszczep płuc, jednak wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie, a także codzienna fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na lepsze i co najważniejsze, dłuższe życie.

Powstały już na świecie terapie najnowocześniejsze, które działają na przyczynę choroby, a nie tylko na łagodzenie jej objawów. Są to leki, które zmniejszają zaostrzenia oraz poprawiają parametry funkcjonowania płuc, dzięki temu wydłużają życie. Niestety na chwilę obecną ten przełom w leczeniu nie jest dostępny dla większości chorych w Polsce. Ze względu na rodzaj choroby tylko kilka chorych osób ma zapewnioną refundację lekiem przyczynowym najstarszej generacji.

Na chwilę obecną na Mazowszu funkcjonuje tylko jedna placówka, która kompleksowo pomaga chorym, jednak swoje wsparcie kieruje tylko do dzieci. Jest to Centrum Leczenia Mukowiscydozy w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Instytucja ta powstała w latach 2014-2016 we współpracy z władzami Samorządu Województwa Mazowieckiego. oraz Instytutu Matki i Dziecka.

Marszałek Adam Struzik podczas spotkania delegacji Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, które odbyło się 23 sierpnia potwierdził, że władze województwa zaplanowały taki ośrodek w strukturach Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jak uważa marszałek, szpital bródnowski jako lokalizacja dla nowego ośrodka leczenia mukowiscydozy u dorosłych to odpowiednie rozwiązanie.

Z powodu trudnej sytuacji dorosłych chorych leczących się na terenie województwa mazowieckiego, władze regionu planują także utworzenie "ośrodka pomostowego", który z jednej strony pozwoli zapewnić chorym dostęp do kompleksowego leczenia, z drugiej umożliwi zbudowanie i przeszkolenie przyszłego zespołu lekarskiego docelowego centrum.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.