Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Edukacja


Warsztaty językowe w Starej Elektrowni kontynuacją projektu gwaroznawczego pt. "Dialog Pokoleń"

W maju br. odbyły się warsztaty językowe, które były kontynuacją projektu gwaroznawczego pt. "Dialog Pokoleń" koordynowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.

2022/06/warsztaty-jezykowe-w-starej-elektrowni-kontynuacja-projektu-gwaroznawczego-pt-dialog-pokolen-fot-miejska-biblioteka-publiczna-w-ostrowi-mazowieckiej-jpg_62b1adea58151 Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej / Facebook

Młodzież ze szkół z powiatu ostrowskiego oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w poniedziałek 30 maja wzięli udział w warsztatach językowych, które były kontynuacją projektu gwaroznawczego pt. "Dialog Pokoleń". Warsztaty poprowadziła prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska oraz dr hab. Monika Kresa z Uniwersytetu Warszawskiego. Celem projektu jest ocalenie przeszłości języka i kultury regionu dzięki dokumentowaniu tych faktów językowych, które zostały zachowane w pamięci najstarszych mieszkańców wsi oraz miast.

W tym roku badania językowe związane są z tzw. mikrotoponimami jest wiele w powiecie ostrowskim i które warto ocalić od zapomnienia. Zadaniem uczestników badań są rozmowy z najstarszymi mieszkańcami wsi, którzy znają mikrotoponimy oraz historie ich pochodzenia. Jeśli uda się zebrać interesujący materiał, wywiady te zostaną opublikowane w książce poświęconej mikrotoponimii powiatu ostrowskiego.

Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.