Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


25 lat samorządu województwa mazowieckiego!

Tysiące przedsięwzięć i inwestycji, ogromne zmiany w każdym zakątku regionu, dynamiczny rozwój mazowieckich miast i wsi, a także poprawa jakości życia mieszkańców Mazowsza - 25 lat samorządu województwa mazowieckiego to okazja do podsumowania efektów dotychczasowej pracy i zmian, jakie zaszły w naszym regionie.

2023/06/25-lat-samorzadu-wojewodztwa-mazowieckiego-fot-urzad-marszalkowski-wojewodztwa-mazowieckiego-jpg_647f0048d6baa Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Mazowsze liderem rozwoju

Dokładnie 5 czerwca 1998 roku Sejm RP przyjął ustawę o samorządzie województwa. Zmieniła ona podział terytorialny kraju. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Jednocześnie utworzono na tym szczeblu władzę samorządową, co miało służyć decentralizacji państwa i wzmocnieniu regionów. W tym czasie na Mazowszu zmieniło się praktycznie wszystko. Jak zaznacza przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, minione 25 lat dla Mazowsza było przełomowe. - Reforma administracyjna rządu premiera Jerzego Buzka powołująca samorządowe województwa wyzwoliła ogromną energię. Wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, samorządowcami zbudowaliśmy nowoczesny region wytwarzający blisko jedną czwartą PKB Polski. Dziś Mazowsze jest liderem ekonomicznym i naukowo-gospodarczym.

Aż o 1265 proc. więcej środków na zdrowie!

Mazowsze należy do największych i najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie regionów kraju. Z jednej strony Warszawa, stolica kraju i regionu, która wraz z obszarem metropolitalnym dominuje w regionie i napędza rozwój całego województwa, z drugiej - rozległe obszary rolnicze, które dziś wytwarzają chociażby około 45 proc. krajowej produkcji w branży owocowej. Równomierny rozwój tak dużego i zróżnicowanego województwa wymaga odpowiedzialnego zarządzania. 

Jak wygląda ono w praktyce, pokazują liczby. Pierwszy budżet województwa w 1999 roku wynosił 367 mln złotych, tegoroczny to już 7.3 mld złotych. Wzrosły również nakłady na inwestycje z 93 mln złotych na 2.4 mld złotych w 2023 roku. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, w ciągu ćwierć wieku w województwie mazowieckim, dokonał się ogromny postęp cywilizacyjny. - Od samego początku opieraliśmy naszą politykę na trzech uniwersalnych zasadach - pomocniczości, solidarności i poszanowaniu dobra wspólnego. Co roku środki, jakie przeznaczamy na inwestycje, stanowią ponad 30 proc. wszystkich wydatków. Inwestujemy w rozwój, bezpieczeństwo i lepsze życie mieszkańców.

Ogromny wzrost środków na rozwój województwa mazowieckiego potwierdzają dane GUS. Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w 2021 roku samorząd województwa przeznaczył, aż o 324 proc. więcej niż w 1999 roku. W tym samym czasie środki finansowe na oświatę i wychowanie wzrosły o 449 proc. Jednak prawdziwym rekordzistą pod względem rosnących nakładów finansowych jest ochrona zdrowia. Tu wzrost wyniósł aż 1 265 proc., z 51.9 mln złotych w 1999 roku do 709 mln złotych w 2021 roku.

Najbogatszy i najbardziej konkurencyjny region w kraju 

Przekazanie samorządom zadań publicznych przyczyniło się do sprawniejszego wykonywania i lepszego dostępu do wielu usług ważnych dla codziennego życia mieszkańców. Zielone światło w pełni wykorzystano - zaangażowanie samorządów i zapał społeczeństwa przyniosły wymierne efekty. Po 25 latach Mazowsze jest postrzegane jako najbogatszy i najbardziej konkurencyjny region w kraju. Ten sukces to efekt pracy, pasji, ale i współpracy - mieszkańców, przedsiębiorców, naukowców i samorządowców.

- W 1999 roku, kiedy zaczęły organizować się samorządy, to był czas entuzjazmu, nauki i organizacji. Wszyscy wtedy dopiero uczyliśmy się samorządności. Patrząc na Mazowsze sprzed 25 lat i dziś widzimy olbrzymie różnice. Można powiedzieć, że to zmiany cywilizacyjne. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy wielu środowisk oraz członkostwa w UE - mówi sekretarz województwa, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Waldemar Kuliński.

Dziś samorząd województwa mazowieckiego to wiele instytucji działających w całym regionie. Aż 25 jednostek zajmujących się ochroną zdrowia mieszkańców, w tym szpitali wieloprofilowych i klinicznych. W samorządowej gestii pozostają spółki Koleje Mazowieckie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa, które przewożą rocznie ponad 70 mln pasażerów. Mazowsze to także jeden z udziałowców portu lotniczego w Modlinie, który bije kolejne rekordy w kwestii realizacji połączeń i liczby odprawionych pasażerów. Mazowsze to także 3 tys. km dróg, o które trzeba zadbać. Samorząd odpowiada też za pracę 30 instytucji kultury, w tym m.in. za: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie czy Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie.

Mazowiecka tożsamość i wspólnota

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, reforma samorządowa z czerwca 1998 r. była krokiem milowym w budowaniu silnych regionów. - Samorząd i samorządność to jedna z najbardziej udanych reform. Ostatnie 25 lat to czas prawdziwych przemian i sukcesów - mimo pojawiających się zagrożeń. Zrodziła się tożsamość mazowiecka, zmieniła się mentalność ludzi. Czują się oni bardziej współodpowiedzialni za rozwój swoich lokalnych wspólnot i chcą o nich współdecydować.

25 inwestycji na 25 lat samorządu województwa mazowieckiego: 

 • powołanie spółki Koleje Mazowieckie,

 • doinwestowanie Warszawskiej Kolei Dojazdowej,

 • budowa szpitala w Ostrołęce,

 • modernizacja, przebudowa i doposażenie budynków oraz oddziałów szpitala w Ciechanowie,

 • rozbudowa i doposażenie szpitala wojewódzkiego w Płocku,

 • budowa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego "Drewnica"

 • modernizacja i rozbudowa budynku w Warszawie przy ul. Koszykowej 79A na potrzeby Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu,

 • budowa Siedleckiego Ośrodka Onkologii,

 • budowa SOR-u w Radomiu,

 • budowa i wyposażenie Ośrodka Radioterapii w Płocku,

 • modernizacja budynku głównego szpitala w Rudce,

 • odtworzenie i rewaloryzacja zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 wraz z aranżacją pomieszczeń ekspozycji stałych dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku (wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco" i "Wielcy Płocczanie - Themersonowie" przy ul. Kolegialnej 6),

 • budowa Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu,

 • budowa i wyposażenie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Sierpcu,

 • budowa centrum folklorystycznego "Matecznik Mazowsze" dla zespołu "Mazowsze" - centrum folklorystyczne,

 • konserwacja murów Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie,

 • budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu,

 • rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim,

 • rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach,

 •  modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu,

 • modernizacja Teatru Dramatycznego w Płocku,

 • rozbudowa i modernizacja Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego,

 • budowa obwodnic Grodziska Mazowieckiego, Gąbina, Sierpca czy Żuromina,

 • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 747 od nowego mostu na Wiśle w Solcu,

 •  budowa w Ciechanowie pętli łączącej drogi krajowe nr 50 i 60, drogi wojewódzkie nr 617 i 615 oraz siedem dróg powiatowych.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.