Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Kwalifikacja wojskowa 2024 w Polsce: wymogi, terminy i lokalizacje

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku na terenie Polski odbędzie się Kwalifikacja Wojskowa. Głównym celem tego procesu jest rejestracja danych w ewidencji wojskowej oraz ocena zdolności fizycznej i psychicznej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji. Dotyczy to zarówno osób zobowiązanych do tego obowiązku, jak i tych, które zgłaszają się na ochotnika, a ukończyły 18 lat. Organizacją kwalifikacji w poszczególnych powiatach zajmują się starostowie lub prezydenci miast.

2024/01/kwalifikacja-wojskowa-jpg_65b113d29a1bb Fot. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie

W obszarze administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie funkcjonować będą trzy powiatowe komisje lekarskie:

- Ostrów Mazowiecka: od 5 do 27 lutego 2024 r., w Bursie Szkolnej przy ul. Romana Rubinkowskiego 8.

- Pułtusk: od 4 do 18 marca 2024 r., w budynku Akademii Finansów i Biznesu Vistula, filia Akademii im. Aleksandra Gieysztora przy ul. Adama Mickiewicza 36B.

- Wyszków: od 8 do 30 kwietnia 2024 r., w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" przy ul. Świętojańskiej 82B.

Kryteria Obowiązku Stawienia się do Kwalifikacji Wojskowej:

- Mężczyźni urodzeni w 2005 roku.

- Mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

- Osoby, które w latach 2022 i 2023 były uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji.

- Kobiety urodzone w latach 1997-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej lub uczące się w celu uzyskania tych kwalifikacji, kończące w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 studia lub naukę w wymaganych zawodach.

- Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Od 2022 roku, w trakcie Kwalifikacji Wojskowej nie są wydawane Książeczki Wojskowe. Osoby, które otrzymają kategorię zdrowia A i w ciągu trzech lat wyrażą chęć do czynnej służby wojskowej, będą zwolnione z dodatkowych badań lekarskich i psychologicznych.

Kwalifikacja Wojskowa to ważny element systemu obronnego Polski, mający na celu ocenę gotowości obronnej społeczeństwa. Osoby spełniające kryteria powinny odpowiednio się przygotować i w razie potrzeby skonsultować z odpowiednimi instytucjami.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.