Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Wraca sprawa dyżuru aptek. Radny chciał wyjaśnień od starosty

Od 1 marca nie ma w Ostrowi Mazowieckiej ani jednej apteki pełniącej całodobowy dyżur. Sprawa wywołuje wiele dyskusji, gdyż mieszkańcy chcieliby mieć zapewnioną możliwość realizacji recepty w nocy. Dziś, aby pilnie zrealizować receptę musimy wybrać się w podróż na przykład do Ostrołęki. Do tematu powrócono na ostatniej sesji powiatu.

2024/03/apteka-jpg-5b696c9a017a2-big-jpg_6603f2889fbf4

- Chciałbym prosić o wyjaśnienie pracy aptek w Ostrowi, gdyż sytuacja jest niejasna. Jak wyglądają sprawy całodobowej apteki, czy coś da się z tym zrobić. Jakie są koszty związane z utrzymaniem całodobowych aptek, czy prywatne apteki podejmują się otwierania całodobowo? - dopytywał radny Rafał Swaczyna.

- Co do aptek i i kosztów to prześlemy panu radnemu na piśmie. Tylko zaznaczam, że ten punkt był omawiany dosyć szczegółowo na poprzedniej sesji (pisaliśmy o tym w artykule „Brak całodobowych dyżurów aptek” - https://www.ostrowmaz24.pl/art/47955/brak-calodobowych-dyzurow-aptek-zobacz-harmonogram-na-2024-rok). Jeśli chodzi o apteki, była ustawa w oparciu o którą wszystko było prowadzone na komisjach, na której pan uczestniczył. Była o tym mowa, ale napiszemy na piśmie wszystkie koszty – odpowiedział starosta Zbigniew Chrupek.

Radny Rafał Swaczyna nie dawał jednak za wygraną.

- Ja bywam na sesjach, praktycznie na wszystkich i na komisjach, i nie było w punkcie omówienie sprawy bezpłatnych całodobowych aptek. Pan starosta starosta poinformował nas w wolnych wnioskach, informując o tym, że apteki będą działały, że było spotkanie z właścicielami aptek. Będą podzielone dyżury po cztery godziny. Wtedy po prostu sprawa nie wyglądała, że coś złego się dzieje, a potem człowiek wszedł na stronę i zobaczył godziny otwarcia aptek. Do tego jeszcze apteka, która została wymieniona jest czynna dłużej tylko w godzinach pracy sklepu. Wymaga to moim zdaniem, a miałem dużo telefonów również od farmaceutów, że sprawa jest niewyjaśniona i wprowadza w błąd – powiedział radny Swaczyna.

- Jeśli chodzi o dyżury aptek reguluje to ustawa. Z ustawą nie ma się co bić. Jeżeli aptekarze się odwołają, to ustawodawca być może zmieni swoją ustawę. Na dzisiaj mamy taką ustawę, my z tą ustawą nie dyskutujemy, wprowadzamy ją w życie i realizujemy. W kwestii ceny gdybyśmy chcieli, jak wiele innych rzeczy, które można dzisiaj wymyślić, każdy pomysł, który finansujemy z własnej kieszeni to państwo podnosicie ręce i głosujecie to możemy realizować. Czy to się opłaca? Czy mamy na to środki, to jest sprawą inną. Koszty prowadzenia takich aptek przedstawimy panu radnemu na piśmie. Ja rozumiem, że dzisiaj komuś może się nie podobać, że nie jest to całodobowe, tak jak kiedyś, ale ustawodawca zmienił. Całodobowych już nie ma – mówił starosta Zbigniew Chrupek.

Starosta rozwiał wątpliwości, czy apteki mogą prowadzić nocne dyżury.

- Jeżeli któraś z aptek chce prowadzić całodobowo, nie ma żadnego problemu. Jeden z aptekarzy mi powiedział wprost, to jest moja firma, ja tu prowadzę, jest to sklep tylko troszeczkę inny. Kto zabroni prywatnej osobie otworzyć w nocy i prowadzić. Nie ma z tym żadnego problemu. Być może pojawią się na rynku naszym takie apteki, które dostrzegą, że to jest dobry pomysł, żeby prowadzić, nie wiem czy cały czas, może nie da rady, ale w jakiś dzień całodobowo. Wówczas musi to zgłosić tutaj do nas, my wprowadzimy to do harmonogramu i będzie prowadziła taka apteka taką działalność. Może zarabiać, bo my na to nie mamy wpływu i nie chcemy zabierać takich środków możliwych do zarabiania. Rzecz jest pewnie w innym aspekcie. Mieszkańcy by chcieli, tak jak było dotychczas, ale ustawa to zmieniła. Dlaczego zmieniła? Były wyjaśnienia, że głównie odwoływały się apteki sieciowe, że one ponoszą koszty, bo nikt nie przychodzi do nich w godzinach nocnych, albo przychodzą mieszkańcy wprost z prozaicznymi zakupami, które mogą dokonać znacznie wcześniej i nie jest to zagrożenie życia – powiedział starosta.

 

Jak poinformowało starostwo na terenie powiatu ostrowskiego apteki będą pełnić dyżury w następujący sposób:

- w dni wolne od pracy (w niedziele i święta) od godz. 14.00 do godz. 18.00 oraz od godz. 19.00 – do 21:00,

- w pozostałe dni, od poniedziałku do soboty nie wyznacza się dyżurów nocnych, gdyż na terenie miasta Ostrów Mazowiecka do godz. 21.00 czynna będzie apteka Dr. Max przy ulicy Lubiejewskiej 65.

 

Sesja rady powiatu odbyła się 21 marca.

Wasze opinie

Mieszkaniec   15:16, 27.03.2024

Czy Pan Starosta nie może przedstawić pełnej informacji także mieszkańcom powiatu?

fafik   18:04, 27.03.2024

Mnie się kiedyś zdarzyło kupić podczas nocnego dyżuru w aptece pojemniczek na mocz xD

Gacek Wacek   07:13, 28.03.2024

Czyli sprawa wygląda tak rząd PiS w sierpniu 2023 przyjmuje ustawę , w 2024 starosta z PiS zrzuca winę niejako na ustawodawcę ( PiS wtedy ) , bo sam nie chce dopłacać do życia i zdrowia obywateli. Czasami na cały dyżur trafi się jedna osoba która właśnie będzie potrzebowała dostępu do leku i względu na stan zdrowia nie da rady podjechać do tej Ostrołęki, Łomży... Pytanie radnego pod wybory , dobry temat , trzeba trochę narobić szumu bo po za nic nie ma się do zaoferowania. Wyszło tylko tyle , że radny jest radnym ale nie wie co się dzieje na sesji i nad czym głosuje. Trochę wstyd , tłumaczyć się później że to nie tak miało być. Cóż to pieniądze ( diety ) zrobią z człowiekiem.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.