Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Magdalena Gawin nie jest już dyrektorem Instytutu Solidarności i Męstwa

Była wiceminister kultury Magdalena Gawin, do niedawna była dyrektorem Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. W czwartek minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dyrektorów podległych mu instytucji kultury. Swoje stanowiska straciła m.in. Magdalena Gawin. Do sprawy odniosła się wczoraj w mediach społecznościowych.

2024/04/gawin-jpg_661e607ce0e91

- Wyrzucono mnie nie tylko w środku kadencji, ale przed wynikami kontroli, pod zarzutami, które naruszają moje dobra osobiste. Oczywiście złożę pozew do sądu. Nie to jednak jest najważniejsze. Dymisji się spodziewałam, znam reguły gry, odeszłabym sama. Zwalniała mnie Joanna Scheuring- Wielgus (obecna wiceminister kultury – przyp. red.), trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał. Instytut nie jest muzeum, ani biblioteką. Mamy zbiory archiwalne, które muszą podlegać ochronie i nie mogą wpaść w niepowołane ręce – napisała Magdalena Gawin.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zarzucił Gawin "poważne naruszenia proceduralne".

- Co do powodów odwołania mogę tylko powiedzieć, że to były poważne naruszenia proceduralne, czyli niezłożenie w ustawowym terminie corocznych sprawozdań wymaganych prawem i ustawą. To jest także kwestia braku nadzoru nad takimi jednostkami jak filie w Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych. To wszystko powoduje, że nie widzę możliwości dalszej współpracy z panią Gawin i wydaje mi się, że zmiana na tym stanowisku jest absolutnie niezbędna - stwierdził minister Bartłomiej Sienkiewicz.

W miejsce Magdaleny Gawin w Instytucie Pileckiego powołany został Wojciech Kozłowski, dotychczasowy wicedyrektor tej instytucji.

- W ramach nagrody za pomoc w wyrzuceniu mnie, dostanie stanowisko wice. Dla porządku nie dotknął się do Muzeum w Augustowie, ani do siedziby stałej na Siennej, które będę otwarte na jesieni. W okresie 2 lat powołał dwa martwe oddziały w Szwajcarii i NY. Autor klęski nagrodzony – dodała Magdalena Gawin.

Magdalena Gawin wielokrotnie gościła w Ostrowi Mazowieckiej na różnego prelekcjach, spotkaniach czy odczytach głównie o Jadwidze Długoborskiej – nauczycielce i działaczce społecznej, która podczas II wojny światowej został aresztowana przez Gestapo pod zarzutem ukrywania Żydów i oficerów AK. Była poddana torturom i została zamordowana przez gestapowca Antona Birkenfelda "katem Ostrowi". Magdalena Gawin jest też członkinią Rady Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Wasze opinie

Demon   13:49, 16.04.2024

Co za czub powołał taki instytut?

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.