Ostrowska orkiestra dęta ma dziś wystąpić podczas procesji Bożego Ciała w Ostrowi Mazowieckiej. Uroczystość wyruszy po mszy świętej o godz. 11:00 z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień wcześniej, podczas sesji rady miasta, o orkiestrze mówiono z dużą sympatią. Były pochwały, zapowiedź rozmów o pieniądzach, ale też żarty o talerzach, saksofonie i trójkącie dla wiceprezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka odbyła się w środę, 3 czerwca. Dlatego radni mówili o procesji jako o wydarzeniu zaplanowanym na "jutro". Dziś, w czwartek 4 czerwca, orkiestrę będzie można już usłyszeć podczas uroczystości Bożego Ciała.
Temat rozpoczął Tomasz Koczara (na zdjęciu), przewodniczący rady miasta, który zapytał burmistrza Huberta Betlejewskiego o ostrowską orkiestrę dętą. Burmistrz nie krył zadowolenia z tego, jak rozwija się zespół.
- Orkiestra działa coraz prężniej, grała już na kilku miejskich wydarzeniach. Robią super postępy i nawet zagrali nam hymn podczas święta Konstytucji 3 Maja, więc wszystko idzie w dobrą stronę - powiedział burmistrz Hubert Betlejewski.
Za rozwojem orkiestry idą jednak także potrzeby finansowe. Burmistrz przyznał, że miasto będzie musiało rozważyć dodatkowe wsparcie dla zespołu przy pracach nad kolejnym budżetem.
- To, że jest rozwój, oznacza, że pojawiły się następne potrzeby finansowe. W następnym roku będziemy musieli pomyśleć, żeby parę złotych wygospodarować i ich wspomóc. Będziemy rozmawiali na ten temat przy konstrukcji budżetu. Serce się raduje - powiedział burmistrz Hubert Betlejewski.
Po tej wypowiedzi przewodniczący rady zwrócił się do radnego Mariana Malca, którego nazwał "głównym architektem" orkiestry.
- Pan radny Marian Malec, główny architekt tej orkiestry - powiedział Tomasz Koczara, przewodniczący rady miasta.
Radny Marian Malec poinformował, że orkiestra weźmie udział w procesji Bożego Ciała. Podkreślał, że zespół powstawał z trudem, ale w krótkim czasie zrobił duże postępy.
- Jutro nasza orkiestra dęta, która narodziła się w bólach, będzie brała czynny udział w procesji Bożego Ciała. W imieniu pana kapelmistrza Gąglewskiego serdecznie wszystkich zapraszam - powiedział radny Marian Malec.
Radny zachęcał mieszkańców, by przyszli i sami zobaczyli efekty pracy muzyków. Zwrócił też uwagę, że orkiestra stale się powiększa, bo nie brakuje chętnych do grania. Jednocześnie przyznał, że zespół potrzebuje wsparcia.
- Niech mieszkańcy i ludzie będący na procesji zobaczą, jakie są efekty i co w tak szybkim czasie udało się zrobić. Orkiestra z każdym dniem się powiększa, bo są naprawdę chętni. Niestety, tak jak pan burmistrz zaznaczył, z budżetem jest krucho, a oni są potrzebujący. Myślę, że jakoś sobie jeszcze w tej kwestii poradzimy - powiedział radny Marian Malec.
Później rozmowa nabrała lżejszego tonu. Przewodniczący rady zauważył, że w orkiestrze gra także Mariusz Jasionek, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej.
- Chciałbym zaznaczyć, że na głównym instrumencie gra nasz prezes gospodarki komunalnej Mariusz Jasionek. To jest instrument wiodący - talerze, także wybija rytm. Chciałbym, żeby wiceprezes też na jakimś trójkącie zagrał - powiedział Tomasz Koczara.
Na żart odpowiedział Grzegorz Malec, wiceprezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej.
- Pan prezes Jasionek próbował na saksofonie, trochę mu nie poszło. Dlatego próbuje na talerzach - powiedział wiceprezes Grzegorz Malec.
Na tę wypowiedź zareagował przewodniczący rady miasta Tomasz Koczara, zwracając się do wiceprezesa.
- Dziękuję, czyli pan deklaruje trójkąt, tak? Grę na trójkącie, nie trójkąt, bo źle to mogło zabrzmieć. Jeszcze się waha - dodał przewodniczący.
Dzisiejsza procesja Bożego Ciała w Ostrowi Mazowieckiej wyruszy po mszy świętej o godz. 11:00 z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trasa będzie prowadziła ulicami: 3 Maja, ks. Sobotki, Warchalskiego, Widnichowską, Lipową, Armii Krajowej i ponownie 3 Maja.
Na trasie przygotowane zostaną cztery ołtarze. Pierwszy znajdzie się przy ul. Warchalskiego. Przygotują go Rycerze Kolumba z rodziną Pęzińskich, a kwiaty zapewni Rodzina Radia Maryja. Drugi ołtarz stanie przy ul. Widnichowskiej. Przygotuje go Odnowa w Duchu Świętym wraz z rodziną Kudraszewów. Trzeci ołtarz będzie przy ul. Armii Krajowej. Przygotują go rodziny Prusińskich i Kuczyńskich oraz Koła Żywego Różańca. Czwarty ołtarz znajdzie się przy kościele, a przygotują go księża i siostry zakonne.
Parafia zaprasza dzieci sypiące kwiaty, ministrantów, lektorów, osoby niosące chorągwie i feretrony oraz wszystkich wiernych.

💬 Komentarze (0)