Opublikowano

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Coraz cięższa sytuacja epidemiczna wymusiła wprowadzenie nowych obostrzeń. W środę Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzj

Coraz cięższa sytuacja epidemiczna wymusiła wprowadzenie nowych obostrzeń. W środę Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o rozszerzeniu zdalnego nauczania również na klasy 1-3. Oznacza to, że wiele dzieci pozostanie w domach. Efektem tego jest przywrócenie przez rząd dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Taką informację podała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to rozwiązanie znane już od początku pandemii koronawirusa. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Rząd właśnie zdecydował się na taki krok.

- W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni - od 9 do 29 listopada. W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą,
- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
- dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 9 listopada.

💬 Komentarze (0)

Chronione przez reCAPTCHA
Ładowanie komentarzy...

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Komentarze (0)
Opcje

Dostosuj preferencje treści:

Dołącz