Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Akcjonariusze Energi wydali kierunkową zgodę na budowę elektrowni

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Energa, mimo sprzeciwu części akcjonariuszy, zdecydowało o wydaniu kierunkowej zgody na polecenie rozpoczęcia budowy elektrowni. - To działanie na szkodę spółki, akcjonariuszy i społeczeństwa - komentują organizacje społeczne.

2018/09/plac-pod-budowe-nowej-elektrowni-jpg-04-09-2018-08-06-1-jpg_5b9e1a72439ca

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Energi przegłosowano wyrażenie kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy polegającej na przygotowaniu, budowie i eksploatacji węglowej elektrowni Ostrołęka C.

- Zadecydowały głosy Skarbu Państwa i kontrolowanych przezeń podmiotów. Przeciw uchwale zagłosowali akcjonariusze posiadający 23 mln akcji, zaś 2,6 mln wstrzymały się od głosu. Na zgromadzeniu nie byli obecni ani członkowie rady nadzorczej ani zarządu spółki, lekceważąc dobre praktyk relacji inwestorskich. Uniemożliwiło to akcjonariuszom uzyskania odpowiedzi na pytania i wątpliwości. Jakub Gogolewski, akcjonariusz mniejszościowy, wniósł o przerwę w obradach do 2 października, lecz jego wniosek został odrzucony - informuje stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

W prospekcie emisyjnym euroobligacji z lutego 2017 Energa AB stwierdziła, że NTP nie zostanie wydane przed rozstrzygnięciem aukcji mocowej, czyli przed 21 grudnia 2018 r.

- Dzisiejsze głosowanie to złamanie zobowiązania wobec obligatariuszy. Jest działaniem na szkodę spółki Energa oraz naraża ją na długotrwałą utratę wartości i zaufania wśród inwestorów. Wszyscy akcjonariusze, którzy nie wyprzedadzą akcji Energi będą ponosić odpowiedzialność za powstanie olbrzymiej elektrowni węglowej, jaką jest Ostrołęka C - mówi Jakub Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", który brał udział w zgromadzeniu jako akcjonariusz indywidualny.

Hurtowe ceny energii w Polsce wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do ubiegłego roku, dalszy wzrost rachunków w 2019 r. jest nieunikniony. Najbardziej ucierpią małe i średnie przedsiębiorstwa, które są główną siłą napędową polskiej gospodarki, gdyż wytwarzają ok. 60 proc. PKB. Tymczasem eksperci ostrzegają, że Ostrołęka C będzie produkować bardzo drogi prąd.

- Do tej pory Energa była tą spółką spośród kontrolowanych przez Skarb Państwa, w której udział energii wytwarzanej z węgla był najmniejszy. Mogła stać się liderem transformacji energetycznej w sektorze, lecz dziś bezpowrotnie zaprzepaszczono tę szansę - komentuje Diana Maciąga ze stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. - Budowa głęboko nieopłacalnej elektrowni oznacza poważne skutki dla zdrowia i środowiska oraz dalszy wzrost cen energii. Ostatecznie słoną cenę za budowę nierentownej i niepotrzebnej Ostrołęki C zapłaci społeczeństwo. Elektrownie węglowe należą do przeszłości. Naszym priorytetem powinna być budowa innowacyjnej, silnej i bezpiecznej Polski, która idzie z duchem czasu i odważnie odpowiada na nowe wyzwania. Energetyka odnawialna, nowe technologie przyjazne zdrowiu i efektywność energetyczna to patent na silną gospodarkę, czyste środowisko, niezależność energetyczną i walkę z katastrofalnymi zmianami klimatu. Nie możemy skazywać Polski na uzależnienie od węgla i zostanie w tyle w kwestiach, które zadecydują nie tylko o pozycji naszego kraju w świecie ale przede wszystkim o przyszłości nas i naszych dzieci - podsumowuje koordynatorka kampanii.

Zgoda, którą wydano 3 września br. na wydanie NPV przez Energę nie jest równoznaczna z rozpoczęciem prac konstrukcyjnych. Taką samą zgodę musi wyrazić jeszcze NWZA Enei, które zwołano na 24 września br.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.