Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Właściwości i zastosowanie ozonu

Coraz częściej w mediach można usłyszeć lub przeczytać o ozonowaniu. Nic dziwnego, że wykorzystanie ozonu staje się coraz powszechniejsze. Ta cząsteczka ma bardzo wiele zalet. Warto zatem dowiedzieć się, jaki kryje się w niej potencjał i gdzie można wykorzystywać ozon.

2018/12/ozon-jpeg_5c068a8a3c764

Ozon został zidentyfikowany przez chemików dopiero na początku XIX wieku. Dziś wykorzystuje się go do wielu czynności. W zasadzie nie ma większego problemu, żeby znaleźć na rynku firmę zapewniającą usługi ozonowania (np. marka Profesjonalne Ozonowanie). Mamy z nimi nawet do czynienia, zlecając czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Czym jest ozon? To cząsteczka, która zbudowana jest z trzech atomów tlenu. W normalnych warunkach ozon jest gazem w kolorze niebieskim, ale może także przybierać ciekły stan skupienia w bardzo niskich temperaturach, niekiedy ma też stały stan skupienia.

Dlaczego właśnie ozon?
Ozon wydziela się pod wpływem promieniowania UV, w czasie wyładowań atmosferycznych lub w wyniku reakcji tlenku azotu z lotnymi związkami organicznymi. Można go także wytwarzać w przenośnych generatorach ozonu. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie ozonem? Wszystko dlatego, że posiada on bardzo dobre właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. To otwiera duże możliwości wykorzystania ozonu, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Warto zdawać sobie sprawę, że ozon jest skuteczniejszy w zabijaniu bakterii nawet 50 razy bardziej niż powszechnie używany w dezynfekcji chlor. Warto przyjrzeć się konkretnym przypadkom użycia ozonu.

Do czego stosować ozonowanie?

Jeśli spojrzeć na zakres usług związanych z ozonowaniem, okaże się, że ozon może być używany w różnych miejscach i do różnych celów. Kluczowe jest to, że ten pierwiastek jest silnym utleniaczem. Najczęściej ozonu używa się w dezynfekcji i dezodoryzacji. Ozon jest w stanie wpływać na różne związki organiczne, które wywołują przykry zapach i trwale go eliminuje. Brzydkie zapachy można usuwać zarówno z przestrzeni mieszkalnych, produkcyjnych, jak i z samochodów. Ozon niszczy także wirusy, bakterie, grzyby i pleśń, dlatego wykorzystuje się go do dezynfekcji sal szpitalnych, mieszkań, ale także do czyszczenia wentylacji i klimatyzacji (np. w samochodzie). Ozon może zostać również użyty do sterylizacji wody (np. w basenie) lub produktów spożywczych.

To oczywiście jedynie kilka przykładów zastosowania ozonowania. Tak naprawdę ozon może być używany dużo szerzej, niż zostało tutaj opisane. Jest tak skutecznym pierwiastkiem, że bywa poważnym wsparciem zarówno w usługach dezynfekcji, jak i w przemyśle czy medycynie.

Zobacz więcej możliwości zastosowania ozonu na stronie: profesjonalneozonowanie.pl/zastosowanie-ozonu.

Artykuł sponsorowany


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies