Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Polski Związek Łowiecki szykuje się do masowego odstrzału dzików (wideo)

Odstrzały dzików rozpoczną się już w połowie stycznia. Ekolodzy alarmują, że do końca stycznia może zginąć nawet 200 tysięcy zwierząt. Polski Związek Łowiecki i instytucje rządowe przekonują, że działanie to ma na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

2019/01/dzik-zima-jpg_5c37388d0a2ea

- Dzik jest naturalnym rezerwuarem i wektorem asf i jeśli będzie ich duża populacja, to będzie się ta choroba rozprzestrzeniała. W związku z tym trzeba ich populację ograniczać - powiedział Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii.

- To jest jakiś obłęd. Odstrzał dzików i skutek, jaki będziemy mieli, to jest to, że asf będzie się rozprzestrzeniał. Masowy odstrzał miał zapobiec przekroczeniu linii Wisły. Obecnie mieliśmy masowy odstrzał we wschodniej Polsce i mamy asf już po zachodniej stronie Wisły, więc widać, że to kompletnie się nie sprawdza - zaznaczył ekolog Adam Wajrak.

- Wdrażamy strategię obniżenia populacji do 0,1 dzika na kilometr kwadratowy. Wykonujemy zalecenia ministerstwa rolnictwa i środowiska w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń - powiedziała Paulina Marzęcka, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego.

Przed sejmem odbył się protest przeciwko planowanemu odstrzałowi dzików. Zdaniem rządu, redukcja populacji tych zwierząt pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby afrykańskiego pomoru świń, który zagraża świniom hodowanych w polskich gospodarstwach. Do odstrzału mają być przeznaczone nawet ciężarne lochy.

- Musimy mieć świadomość, że taka obława, taka rzeź dzików, zabijanie loch wtedy, kiedy są ciężarne lub mają młode warchlaki, to jest znęcanie się nad zwierzętami. To jest przestępstwo - mówiła podczas demonstracji Dorota Sumińska, lekarz weterynarii i dziennikarka.

W manifestacji wzięło udział kilkaset osób.

źródło: x-news.pl


Marcin War
ta i do sklepów na kiełbasy

Przemysław Fidura
a ktos pomyslal o kosztach ile to naboji potrzeba gdzie eden nabój koszt kilku zl a gdzie koszty ludzkie sprzetu naganiaczy itp

Józef Biały
I bardzo dobrze..Ja bym zatrudnił wojsko..niech chłopy złapią trochę praktyki.

Rembelska Jola
Powiedział co wiedział....

Beata Pasińska
Zdaje się, że wczoraj PZŁ wyraził swoje wątpliwości na temat zabijania tych zwierząt, a zwłaszcza loch ciężarnych lub z małymi warchlakami.

Bożena Łada
Ile szkody rolnikom robią

Eliza Zawadzka
Chyba ludzie realiow nie znają. Ci co mieszkaja w miastach nie mają chyba pojecia ile takie dziki robią rolnikom szkód... Mało ktory rolnik ziemniaki sadzi bo przyjda dziki i tak wszystko zniszcza...

Ania Marczak
Eliza Zawadzka bo to ludzie z miast najwięcej krzyku robią... Chociaż są też mieszkańcy wsi co twierdzą że dziki do wsi nie podchodzą bo jak u nich na wsi tego nie ma to znaczy że problem nie istnieje

Eliza Zawadzka
Ania Marczak masz rację. Guzik wiedza a najwiecej sie udzielaja

Ania Marczak
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia niestety...

Darek Kalupa
Józef Biały dobry pomysł!

Mateusz Magdziarz
Niestety nigdzie nie podają informacji, że taka akcja z odstrzałem dzika jest co roku, około 150/200 tys. sztuk dzika zostaje odstrzelona. W tym roku wynik oscylował w okolicy 165 tys. Następne tygodnie mają spowodować wzrost tej liczby do ok. 185 tys, dotyczy prawdopodobnie trzech najbardziej zagrożonych województw. Zwróciłbym uwagę, że u naszych sąsiadów za Odrą odstrzelono ponad 800 tys. sztuk, a co z dzikami zza Buga?

Danuta Dobkowska - Rek
W miastach jest też problem, po ulicach chodzą. Mojej znajomej tak zryły działkę jakby pług przeorał. Szkoda zwierząt ale część trzeba odstrzelić 😭

Grzegorz Grużewski
Na kiełbasę 🐗

Sebastian Brzostek
Eliza Zawadzka dokładnie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies