Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Metody budowy domu jednorodzinnego w Polsce a za granicą

Budowa domu jednorodzinnego w Polsce to na ogół dwa lata, a jeśli jest to budynek energooszczędny, to nawet trzy. Za granicą może to być zaledwie kilka miesięcy. Wynika to przede wszystkim z preferowanych u nas technologii.

2019/09/budowa-domu-jpg_5d725d59a7f78

Polacy mają swoje upodobania i przyzwyczajenia, także w odniesieniu do budowy domów jednorodzinnych. Preferują technologię tradycyjną, a więc domy murowane, powstające w mozole - cegła po cegle, bloczek po bloczku. U naszych zachodnich sąsiadów buduje się szybciej, ponieważ bardzo popularne są tam domy powstające w technologii szkieletowej, a także tworzone z elementów prefabrykowanych, które na placu budowy jedynie montuje się w jedną całość.

Wilgoć technologiczna i długie osuszanie
Polskie dwa lata budowy wynikają między innymi z konieczności narzucanych przez technologię. Materiały budowlane, w tym bloczki, beton oraz zaprawy zawierają dużo wilgoci. Trzeba się jej pozbyć, a to trwa. Teoretycznie budynek powinien najszybciej wysychać latem, ale w warunkach polskich jest to okres, gdy i powietrze jest wilgotne. Rozsądnym krokiem jest więc postawienie stanu surowego, a więc ścian i dachu, i pozostawienie ich do następnego roku - zimą wysychanie następuje szybko, toteż w drugim roku będzie można przystąpić do prac wykończeniowych.

Od ekipy do ekipy
Na czas budowy w Polsce wpływa też często zatrudnianie przez inwestora różnych ekip do kolejnych etapów budowy. Opóźnienie u jednego powoduje poślizg u następnego - i tak to trwa. O solidną, sprawdzoną ekipę niełatwo, zwłaszcza w ciągu sezonu budowlanego, toteż przestoje na budowie mogą się dodatkowo wydłużać. Receptą jest przeważnie generalne wykonawstwo: za wszystko odpowiada wtedy jedna firma, która ma do dyspozycji stałych pracowników lub podwykonawców.

Gotowy projekt to dobry pomysł
Aby zaoszczędzić na czasie projektowania, a także kosztach projektu, warto skorzystać z gotowych rozwiązań. Oferuje je pracownia Domowe Klimaty. Co istotne, można tu znaleźć projekty domów, które da się z powodzeniem postawić na małych działkach, płytkich lub wąskich. Takie parcele polscy inwestorzy chętnie kupują m.in. ze względu na ich niewysoką cenę. Muszą jednak stawiać swoje budynki tak, żeby zachować wyznaczone przepisami odległości od granic działki.

Więcej na ten temat przeczytać można w tekście "Projekty domów na wąską działkę - jakie są minimalne wymiary działki, na której można postawić dom?". Wiele zależy od tego, czy w stronę granicy parceli skierowana jest ściana z otworami okiennymi, czy ich pozbawiona. Na działkach o szerokości poniżej 16 metrów granica wynosi jedynie 1,5 m.

Na takich działkach najkorzystniej jest stawiać domy z poddaszem użytkowym. Mimo stosunkowo niewielkiego obrysu mogą one być wygodne, funkcjonalne i zapewniać wystarczającą przestrzeń do życia kilkuosobowej rodziny.

Artykuł sponsorowany