Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Skrzynka skarg i pochwał


Skrzynka pytań: Dlaczego postawiono szlaban?

Skrzynka skarg, pytań, pochwał i pomysłów:
Niedawno na terenie MOSiR przy ul. Trębickiego postawiono nowy szlaban. Prawdopodobnie są jakieś powody, dla których to zrobiono, ale równocześnie bardzo utrudniono możliwość przejścia pieszym lub przejechania rowerzystom, którzy poruszają się od ulicy Partyzantów lub w drugą stronę.

2019/09/szlaban-mosir-jpg_5d78a587da256 Fot. czytelnik

Brama przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej jest zawsze uchylona, aby piesi lub rowerzyści mogli tamtędy wejść lub wjechać. To znakomita droga z centrum miasta do MOSiR lub obiektu Omega. W tej chwili trzeba wejść na trawnik, aby szlaban ominąć. Bardzo proszę o interwencję i uzyskanie na ten temat informacji w MOSiR.

Od redakcji: Jak udało nam się ustalić, szlaban należy do Szkoły Podstawowej nr 1, dlatego właśnie tam skierowaliśmy zapytanie czytelnika.

Odpowiada Ewa Subda, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej:
Szlaban postawiono na terenie działki zarządzanej przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Jego celem jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, którzy do szkoły uczęszczają pieszo. Od 1 września w budynku dużej jedynki uczą się także dzieci najmłodsze i zadaniem szkoły jest zapewnienie im i ich starszym kolegom bezpiecznego dojścia do szkoły.

Dzięki ograniczonej możliwości wjazdu i współpracy ze strażą miejską nie dochodzi do sytuacji, w której wewnętrzna droga szkolna zostałaby zablokowana przez samochody rodziców chcących podwieźć dzieci jak najbliżej budynku szkoły. Poza tym odkąd stoi szlaban nie ma problemu z motocyklistami, którzy także skracali sobie drogę, stwarzając przy tym zagrożenie dla naszych uczniów.

Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy miasta przechodzili lub przejeżdżali przez teren szkolny, korzystając z uchylonej dla dzieci i pracowników bramy. Jednak przejście to nie jest oficjalną drogą przejazdową widniejącą na planie miasta, a jedynie zwyczajowym skrótem.

W najbliższej przyszłości planowane jest położenie chodnika, który umożliwi pieszym i rowerzystom przejście i przejazd obok szlabanu.