Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Luksus bez VAT-u

Dwanaście mln złotych mógł stracić budżet państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT. Trafne działania mazowieckich funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przerwały nielegalny handel samochodami. Dziesięć mln złotych to łączna wartość mienia zabezpieczonego na poczet przyszłych należności podatkowych.

2019/10/luksus-samochod-jpg_5d95d54913994 Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Zaawansowane analizy ryzyka przeprowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie, doprowadziły do wykrycia mechanizmu, który był wykorzystywany do uszczuplania podatku VAT na wielką skalę. W proceder zaangażowane były trzy podmioty z powiatu piaseczyńskiego. Według wstępnych wyliczeń, tylko w ciągu kilkunastu miesięcy, budżet państwa mógł stracić nawet 12 mln złotych.

Funkcjonariusze, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego, przeszukali osiem posesji na terenie województwa mazowieckiego. Ponadto, wszczęto trzy kontrole celno-skarbowe. Wspólnie z pracownikami Urzędu Skarbowego w Piasecznie zabezpieczono między innymi 26 luksusowych pojazdów oraz dokonano wpisu do hipoteki na 11 nieruchomościach. Zablokowano również środki finansowe na rachunkach bankowych, stanowiących własność osób zaangażowanych w nielegalną działalność. Szacunkowa, łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi około 10 mln złotych.

- Izba Administracji Skarbowej w Warszawie po raz kolejny przerwała nielegalny proceder związany z uszczupleniem podatku VAT wielkiej wartości. Nasze skuteczne działania są efektem sprawnej analizy ryzyka i dotychczasowych doświadczeń w zwalczaniu tego typu nadużyć. Z oszustwami podatkowymi walczymy nie tylko na terenie województwa mazowieckiego, ale również wszędzie tam, gdzie dochodzi do takich prób. Przykładem może być jedno z naszych ostatnich ujawnień na terenie województwa podlaskiego i małopolskiego. Profesjonalnie i systematycznie prowadzone działania funkcjonariuszy służby celno skarbowej i pracowników mazowieckiej Izby Administracji Skarbowej w ostatnim okresie pozwoliły na zatrzymanie karuzel VAT, których działalność mogła narazić budżet państwa na straty w wysokości ponad 500 milionów złotych - powiedział Robert Antoszkiewicz, dyrektor IAS w Warszawie.

Śledztwo w sprawie prowadzi naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.