Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Boguty Pianki


Modernizacja stacji uzdatniania wody w gminie Boguty-Pianki na finiszu

Władze gminy Boguty-Pianki, aby zabezpieczyć stały dostęp do wody pitnej mieszkańcom trzech gmin modernizują stację uzdatniania wody w Zawistach-Dworakach. Na miejscu powstają właśnie dwa zbiorniki wyrównawcze - retencyjne. Każdy z nich ma pojemność 100 m sześc.

2019/10/stacja-uzdatniania-wody-boguty-pianki-jpg_5da9857ac6215

Z pośród trzech stacji uzdatniania wody na terenie gminy Boguty-Pianki największym tego typu obiektem jest hydrofornia w Zawistach-Dworakach. Obejmuje ona swym zasięgiem 34 miejscowości, w tym także w gminach Klukowo i Czyżew w województwie podlaskim. Cały obszar do którego dostarczana jest woda poprzez sieć wodociągową wynosi blisko 92 km kw.

- Na terenie stacji uzdatniania wody w Zawistach-Dworakach powstają właśnie dwa zbiorniki wyrównawcze. Komora zbiornika wykonana będzie z blachy nierdzewnej, zaizolowana płytami z wełny mineralnej i osłonięta od zewnątrz powłoką z blachy ocynkowanej. Dodatkowo planowane jest w ramach zadania wykonanie instalacji doziemnych wodociągowych i kanalizacyjnych. Zakres prac obejmuje także montaż zestawu hydroforowego. Zbiorniki wraz z towarzyszącą infrastrukturą pozwolą gromadzić zasoby wody na okresy zwiększonego jej poboru, np. w okresie zwiększonych temperatur. Jest to szczególnie istotne w okresach pojawiających się coraz częściej niedoborów wód w tym szczególnie wody pitnej. Zbiorniki pozwolą na zabezpieczenie dodatkowej objętości w cyklu dobowym w przypadku niedoborów istniejącego ujęcia. Szczególnie istotna rola powstającej infrastruktury wynika w sytuacjach zagrożenia pożarowego na obszarze działania ujęcia - informuje Urząd Gminy w Bogutach-Piankach.

Pierwotnie cała inwestycja miała być finansowana ze środków własnych gminy, ale po kilkumiesięcznych staraniach pojawiła się szansa pokrycia kosztów inwestycji ze wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W takim przypadku koszty budowy pokryte zostaną w kwocie 911 570 zł z udzielonej pożyczki, która zgodnie z zasadami programu będzie mogła zostać umorzona w 50 proc. Taki mechanizm finansowy pozwoli w perspektywie kilku lat zaoszczędzić w budżecie gminy ponad 450 tys. złotych.

Zakończenie prac przewidywane jest z końcem listopada tego roku.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.