Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


"Chaos, improwizacja, ręczne sterowanie, wątpliwości konstytucyjne" - instytut IBK o zarządzaniu w czasie pandemii

To jak państwo radzi sobie w czasie epidemii i innych skrajnych sytuacji stanowi odbicie tego, jak państwo radzi sobie na co dzień. Z koronowirusem najlepiej poradziły sobie kraje, w których wszystko jest dobrze, ochrona zdrowia jest dofinansowana, a procedury stworzone przed i w trakcie kryzysu działają. Opinię na temat tego jak poradziła sobie Polska możemy przeczytać w raporcie stworzonym przez Instytut Bronisława Komorowskiego. 

2020/06/koronawirus-covid-19-jpg_5ed4a6f6e6264

"Spóźnione działania przygotowawcze, naginanie do własnych potrzeb bieżącego stanu prawnego i faktycznego, utworzenie niespójnego i niezarządzalnego systemu ręcznie zarządzanego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz osłabienie współpracy z samorządami" - to i jeszcze więcej możemy wyczytać w raporcie stworzonym przez IBK. 

Autorzy raportu oceniają, że poprzez tzw. ustawę antycovidową z 2 marca 2020 roku rząd i sejmowa większość stworzyli "równoległy, alternatywny system zarządzania kryzysowego podważający aktualny stan prawny i faktyczny, naginając go do swojej wizji teoretycznej". IBK krytykuje dublowanie właściwych struktur zarządzania kryzysowego władzy publicznej i systemu ochrony ludności, a także początkowe pominięcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które powinno stanowić centralne ogniwo systemu antykryzysowego.

W raporcie wskazano na podejmowane przez rząd "chaotyczne i improwizowane rozwiązania, pomijające obowiązujące procedury i apolityczne z definicji struktury". Instytut Bronisława Komorowskiego pisze o osłabieniu współpracy z samorządami, choć to w terenie głównie prowadzona jest walka z pandemią. "Dla PiS od lat istnieje jedynie administracja rządowa, a silne państwo utożsamiane jest z państwem scentralizowanym z jak najmniejszymi uprawnieniami samorządów. Organy samorządu mają być jedynie wykonawcami decyzji administracji rządowej".

W podsumowaniu autorzy raportu apelują o jak najszybsze "zakończenie eksperymentu z tymczasowymi rozwiązaniami", a także o przeprowadzenie - w ramach ponadpartyjnego zespołu ekspertów - audytu, który pozwoli przywrócić sprawność systemu ochrony zdrowia i zarządzania kryzysowego, a szerzej - odporność całego państwa i jego systemu społecznego i gospodarczego.

 

 

 


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.