Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Ciekawe krzewy owocowe

Ciekawe krzewy owocowe

W polskich ogrodach i sadach niezmiennie królują tradycyjne krzewy maliny, poziomki, truskawki, aronii czy borówki. Nie ulega wątpliwości, że owoce te są pyszne i wartościowe, ale czemu by nie spróbować czegoś nowego, bardziej egzotycznego, poznać nowe smaki i zapachy? W naszej strefie klimatycznej można posadzić także inne, niespotykane rośliny pochodzące z Azji czy Ameryki Północnej. Warto spróbować? Oczywiście, że warto, ale jakie?

2020/09/nawozenie-azotowe-i-potasowe-trawnika-jpg_5f684b895fa6a

Dereń Kousa

Jest rośliną niezbyt często spotykaną w Polsce, ale jeśli już jest uprawiana, to głównie jako ozdobna. Faktycznie prezentuje się zjawiskowo, ze względu na wygląd liści, kwiatów, a także owoców. Kiedy Dereń Kousa zakwita, a dzieje się to na przełomie maja i czerwca, to zachwyca wyglądem swoich liści. Poniżej kwiatów, rozpostarte są cztery listki o barwie białej lub różowej. Roślina ta pochodzi z Azji i jeśli będzie odpowiednio prowadzona może rosnąć w formie krzewu o wysokości do 3 m i podobnej szerokości. Lubi żyzne gleby, o odczynie kwaśnym lub obojętnym i słonecznie lub półcieniste stanowiska. Generalnie jest mrozoodporny, ale przez pierwsze 2-3 lata lepiej okrywać rośliny na zimę. Tutaj znajdziesz więcej informacji o dereń kousa.

W zależności od odmiany, jej owoce dojrzewają od końca sierpnia do pierwszej połowy października. Na długich szypułkach wyrastają kuliste, różowoczerwone owoce o średnicy 2-4 cm. Są gotowe do spożycia kiedy zrobią się miękkie. Twarda skórka jest mało zjadliwa, ale pomarańczowy miąższ jest gęsty i słodki, o niepowtarzalnym smaku.


Figa pospolita/karyjska

Ta szlachetna roślina wywodzi się z Mezopotamii i Egiptu, gdzie uprawiana była już jakieś 5 tysięcy lat temu. W polskich warunkach klimatycznych większość jej odmian nie nadaje się niestety do uprawy, ale kilku warto spróbować np. z Brown Turkey. Przy zakupie należy wybierać takie egzemplarze, które nie wymagają zapylania czyli tzw. figi dalmatyńskie. Najczęściej uprawiana jest właśnie w formie krzewu o rozmiarach 2 x 2 m.

Figa ma niewielkie wymagania i może się przyjąć nawet na bardzo ubogich glebach. Najlepiej rośnie w podłożu o odczynie obojętnym do zasadowego, na nasłonecznionym, ciepłym stanowisku. Idealnym terminem do sadzenia jest wiosna. Największym problemem w uprawie figi jest jej niska mrozoodporność, dlatego rośliny potrzebują naprawdę porządnego zabezpieczenia na zimę, żeby były w stanie przetrwać. Świeże owoce są znakomite, niezwykle smaczne, słodkie i delikatne, a do tego bardzo zdrowe i bogate w błonnik.


Kolcowój szkarłatny (jagoda goji)

Jagody goji obecnie są hitem na rynku spożywczym. Jeszcze kilkanaście lat owoce uznawane były za trujące, a teraz wiadomo, że nie tylko są jadalne, ale stanowią nieocenione źródło witamin, minerałów i aminokwasów. Najczęściej dostępne są w postaci suszonej i niestety są dosyć drogie, dlatego warto pokusić się o ich uprawę we własnym ogrodzie. Dzięki swojej żywotności roślina ta łatwo zaadaptowała się do polskich warunków. Najczęściej występuje w formie krzewu o długich pędach i kolcach, który z podparciem może dorosnąć do 3 m wysokości.

Pod uprawę kolcowoju najlepiej wybierać gleby przepuszczalne, żyzne, o pH obojętnym. Potrzebuje też dużo słońca. Pierwsze owoce zaczynają się pojawiać już w lipcu, ale właściwe zbiory trwają od sierpnia do pierwszych przymrozków.


Jeżyna rdzawa

Niezwykle ciekawa roślina, która wytwarza bardzo długie pędy, dorastające nawet do 3-4 m, dlatego potrzebuje podpór. Pochodzi z Azji, jest odporna na większość chorób jeżyn i malin. Jest mrozoodporna, ale w chłodniejszych regionach kraju warto ją profilaktycznie okryć na zimę. Najczęściej można zakupić gotowe sadzonki w doniczkach, które nadają się do sadzenia praktycznie cały rok, ale najlepiej robić to wiosną lub jesienią. Lubi stanowiska słoneczne i najobficiej owocuje na glebach żyznych, przepuszczalnych, o pH neutralnym. Owoce pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia i zachwycają ozdobnym wyglądem i pysznym smakiem. Kiedy dojrzeją, wybarwiają się na ciemnobordowy kolor, są wtedy soczyste, słodko - kwaśne, po prostu idealne.


Morwa biała /czerwona/ czarna

Trochę zapomniana, ale niezwykła roślina. To czy będzie ona krzewem czy drzewem decyduje zakup odpowiedniej sadzonki, ale i nasze późniejsze ukształtowanie. Pochodzi z Chin i wywodzi się z rodziny morwowatych. Na początku jej wzrostu liście są nietypowo powycinane, potem ich kształt staje się bardziej standardowy, ale wtedy też pojawiają się pyszne owoce, które dojrzewają na przełomie czerwca i lipca.

Roślina ta lubi słońce oraz zaciszne, chronione przed wiatrem i mrozem stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach o pH 6-6,5. Jej owoce to prawdziwa gratka dla fanów słodyczy, szczególnie odmiany białej. Otoczone miąższem pestki tworzą podłużne owocostany o długości 2-3 cm. Odmiany czerwone i czarne mają bardziej słodko - kwaśny posmak. Owoce idealnie nadają się na przetwory. O morwie czarnej znajdziesz informacje tutaj.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.