Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Kwiaty balkonowe

Kwiaty balkonowe

Zadbany balkon to nie tylko wizytówka naszego domu, ale często namiastka ogrodu, jeśli posiadamy mieszkanie w bloku. Warto więc postarać się trochę go upiększyć obsadzając go roślinami. Ważne jest aby przez posadzeniem kwiatów zdobyć choć minimum wiedzy, które gatunki są odpowiednie do uprawy na balkonie oraz jak je pielęgnować. Jakie rośliny wybrać? Poniżej znajdziesz przegląd najpopularniejszych kwiatów do uprawy balkonowej.

2020/09/kwiaty-balkonowe-jpg_5f684b9c6fc57

Pelargonia (Pelargonium)

Ta roślina z gatunku bylin wyróżniająca się intensywnym zapachem swoich liści, osiąga zazwyczaj wysokość od 25 do 50 cm. Sadzonki pelargonii wysadzamy wiosną, lub od połowy lipca do połowy września. Jej baldachowate kwiaty zachwycają żywymi kolorami czerwieni, fioletu, różu, purpury lub delikatnej bieli. Jeśli będziemy regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty to będzie kwitła aż do pierwszych przymrozków. Lubi miejsca nasłonecznione, więc idealnie będzie nadawać się na balkony południowe i wschodnie. Najciekawsze odmiany nasion pelargonii: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-pelargonii/


Petunia (Petunia x hybrida)

Jest jednoroczną rośliną szybko rosnącą. W zależności od odmiany, jej pędy osiągają od 20 do nawet 100 cm długości. Dekoracyjne kwiaty o kielichowatym kształcie i gładkich lub postrzępionych brzegach, kwitną od czerwca do października. Ich kwitnienie możemy przedłużać regularnie pozbywając się przekwitłych pędów. Rośliny te są wrażliwe na mróz, więc najlepiej sadzić je dopiero po połowie maja. Petunie nie mają dużych wymagań glebowych, a w dodatku dobrze tolerują suszę. Najlepiej rosną na miejscach nasłonecznionych, więc dobrze będą się czuły na balkonach południowych, ale poradzą sobie także w delikatnym półcieniu.


Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida)

Roślina ta wytwarza bulwy, z których wyrastają krótkie, ale rozgałęzione pędy, o wysokości od 15 do 20 centymetrów. Pełne lub pojedyncze kwiaty występują w kolorach czerwieni, różu, żółci lub bieli, zakwitają w czerwcu. Okazałe liście begonii są błyszczące i mają sercowaty kształt. Rośliny te preferują żyzną oraz próchniczną glebę i potrzebują jasnego stanowiska. Dobrze będą się czuły na balkonach wschodnich i południowych.


Fuksja (Fuchsia)

Fuksje to tak naprawdę miniaturowe krzewy, które zrzucają liście. Osiągają do pół metra wysokości. Pędy fuksji są lekko zdrewniałe, a latem mogą delikatnie zwisać pod ciężarem swoich kwiatów. Owalne liście fuksji o spiczastych zakończeniach, są ciemnozielone lub wpadają w odcień czerwieni, a z ich kątów wyrastają okazałe kwiaty, które zwisają na długich szypułkach. Kwiaty fuksji w kolorach czerwieni, fioletu i różu, zachwycają swoim wyglądem od maja do października. Są to rośliny o sporych wymaganiach glebowych, podłoże musi być żyzne, próchniczne i odpowiednio wilgotne. Fuksje nie lubią pełnego nasłonecznienia, dlatego na ich uprawę mogą się skusić posiadacze balkonów od strony wschodniej lub północnej.


Surfinia (Petunia x hybrida)

Wyjątkowo dekoracyjna roślina jednoroczna o kwiatach tworzących zjawiskowe, zwisające kaskady. Jej pędy mogą osiągać nawet do 1 metra długości. Kwiaty w kolorach różu, czerwieni, niebieskiego czy fioletu obficie kwitną w okresie od czerwca do października. Najlepiej rozwija się na żyznej, średnio wilgotnej, kwaśnej glebie, w miejscu słonecznym i osłonięta od wiatru. Roślina ta jest wrażliwa na długotrwałe opady deszczu oraz niską temperaturę. Na uprawę surfinii mogą się zdecydować właściciele balkonów południowych i wschodnich. Nasiona petunii i surfinii: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona- surfinii-i-petunii/

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)

Jednoroczna roślina, o niewielkich pojedynczych kwiatach, o żółtej lub pomarańczowej barwie. Aksamitki dorastają zaledwie do 20 centymetrów wysokości, ale mocno się krzewią i mają kulisty pokrój. Ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowo intensywny zapach. Kwitną od lipca aż do późnej jesieni. Aksamitka nie jest szczególnie wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację, najlepiej rośnie na lekkiej, przepuszczalnej glebie. Na balkon możemy wysadzić ją już na początku kwietnia. Lubi zarówno miejsca nasłonecznione jak i półcień, więc nadaje się na balkony umiejscowione od strony zachodniej oraz południowej.


Fiołek ogrodowy, bratek (Viola wittrockina)

Jest dwuletnią roślina, znaną również pod nazwą bratek. Trójkolorowe kwiaty fiołka o pięciopłatkowej budowie, są okazałe i rozłożyste, o średnicy nawet do 10 cm. Rośliny te zakwitają w maju i kwitną przez całe lato, urzekając swoim subtelnym zapachem. Lubią żyzną, próchniczną, lekko kwaśną glebę. Lepiej kwitną na nasłonecznionych stanowiskach, więc nadają się na balkony wschodnie, zachodnie i południowe. Na zimę wymagają okrycia.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.