Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Zaręby Kościelne


Gmina Zaręby Kościelne wysoko w Rankingu Samorządów 2020

W tegorocznej edycji rankingowej gmina Zaręby Kościelne zdobyła wysokie, bo 65 miejsce w kraju na 1537 gmin wiejskich oraz 7 miejsce na Mazowszu na 226 gmin wiejskich. W pierwszej setce nie znalazła się żadna z pobliskich gmin, najbliższa to gmina Olszewo Borki na 167 miejscu, gmina Długosiodło na 177 miejscu i gmina Szulborze Wielkie na 389 miejscu.

2018/10/urzad-gmina-zareby-koscielne-jpg_5bcde753de42b

Ranking Samorządów weryfikuje sprawność i skuteczność działań władz lokalnych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju swoich małych ojczyzn. Docenia gminy i miasta dobrze zarządzane, dbające o trwałość ekonomiczną, środowiskową oraz społeczną.

Ranking Samorządów 2020 obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych są publicznie dostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej e-ankiecie.

Wyniki rankingu są ustalane w trzech odrębnych kategoriach: dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.W tegorocznej edycji zwycięzcami zostały: Gliwice, Morawica oraz Kleszczów, odpowiednio w swoich kategoriach. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 to około 50 wskaźników, w czterech filarach: trwałość ekonomiczno-społeczna, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania.

W filarze trwałość ekonomiczno-finansowa brane są pod uwagę takie wskaźniki jak: dynamika dochodów własnych (w tym dochodów podatkowych), pozyskane dotacje rozwojowe, poziom nadwyżki operacyjnej brutto oraz netto, dynamika wydatków inwestycyjnych, dynamika wydatków na drogi, zakres planów zagospodarowania przestrzennego.

Filar trwałość społeczna odnosi się do działań samorządu mających wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego. Tu branych jest pod uwagę szereg elementów m.in. takich jak: dynamika inwestycji w infrastrukturę społeczną, dynamika wydatków na transport, dynamika wydatków na oświatę (w przeliczeniu na liczbę uczniów), wydatki w danym roku na kulturę, sport i rekreację oraz inwestycje w gospodarkę mieszkaniową, liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, przyrost czytelników i zbiorów książek w bibliotekach, wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wartość szeroko pojętego budżetu partycypacyjnego, organizacja bezpłatnego transportu itp.

W filarze trwałość środowiskowa kładziono nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych: inwestycje w ochronę środowiska w danym roku, wydatki na ochronę powietrza i klimatu, wydatki na utrzymanie zieleni, poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, poziom rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej.

W czwartym filarze sprawdzana była jakość zarządzania urzędem (np. wdrożone systemy ISO, wdrożone systemy ewaluacji strategii rozwojowych czy wydatki na szkolenia pracowników), procesy uchwałodawcze oraz poziom współpracy między samorządami.

- Zrównoważony rozwój to dla nas podstawa działania. Jeśli miałbym podzielić tego rodzaju politykę na jakieś obszary, to na pewno wyróżniłby się tu rozwój społeczny. Czyli dbałość o bieżące i przyszłe potrzeby mieszkańców, dobrą edukację, przedszkola, żłobki, pomoc społeczną, kulturę, rekreację, o wszystko, co jest ludziom potrzebne do życia - rozpoczyna wójt gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz. 

- Staramy się rozwijać we wszystkich obszarach. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, środowiskową, edukację - w tym roku powstało pełnowymiarowe 10 godzinne przedszkole. Staramy się pozyskiwać dofinansowania z różnych źródeł - zaznacza wójt gminy Zaręby Kościelne. - Myślę, że jesteśmy też wyróżniającą się gminą, jeśli chodzi o liczbę nowopowstałych Kół Gospodyń Wiejskich. Działają zespoły śpiewacze, stowarzyszenia, klub sportowy, utworzyliśmy Młodzieżową Radę Gminy, Fundusz Sołecki to wszystko służy budowie społeczeństwa obywatelskiego. W dalszej perspektywie naszym celem jest pozyskiwanie inwestorów, rozwój gospodarczy gminy i nowe miejsca pracy - kończy wypowiedź Urzusla Wołosiewicz

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.