Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Policja


Niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest poważnym przestępstwem

Jeżeli policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu) - zwolnij i zatrzymaj się.

2018/08/poscig-jpg_5b7d08de12f7e

Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Niezatrzymanie pojazdu w tej sytuacji zmusi policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba zachować rozsądek i ponieść ewentualne konsekwencje prawne za jazdę na przykład pod wpływem alkoholu lub nadmierną prędkością. Kara pozbawienia wolności to nie jedyna grożąca konsekwencja. Wypłata odszkodowań dla ewentualnych ofiar wypadku, którego możesz być sprawcą, jest także bardzo kosztowną kwestią.

Pamiętaj: Zgodnie z prawem, do zatrzymania pojazdu, który zagraża życiu lub zdrowiu policjanta lub innych osób, policjant może wykorzystać broń palną. Niezatrzymanie się do kontroli, szaleńcza jazda i narażenie życia innych, w pewnych sytuacjach, może zmusić policjantów do sięgnięcia po broń. Broń jest stosowana do zatrzymania pojazdu, a nie wobec kierującego. Łatwo sobie jednak wyobrazić, co może się wydarzyć, kiedy pocisk policyjny przebije oponę rozpędzonego pojazdu.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.