Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Skrzynka skarg i pochwał


Skrzynka skarg: Kaszlący organista z maseczką na brodzie roznosi opłatki w Małkini Górnej

Roznoszenie bożonarodzeniowych opłatków to coroczny zwyczaj znany w całej Polsce. Na terenie jednej z parafii w Małkini Górnej pojawiły się obawy czy tutejszy organista oprócz opłatków nie roznosi czegoś więcej.

2020/11/oplatek-swieta-wigilia-jpg_5fb7ccce42d2a

Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Małkini Górnej, która zwraca uwagę na zachowanie organisty roznoszącego bożonarodzeniowe opłatki dla parafian. Jak wynika z relacji naszej czytelniczki, organista chodzi "od domu do domu" z maseczką na brodzie i z wyraźnym kaszlem. Jej zdaniem takie zachowanie w środku pandemii jest skrajnie nieodpowiedzialne.

- W czasie zagrożenia, w jakim żyjemy, nie powinno mieć to miejsca a opłatki powinny być "sprzedawane" w nieco inny sposób - pisze mieszkanka Małkini Górnej. - Mimo że jest to tradycja, w moim odczuciu nie powinno to w tym roku mieć miejsca - dodaje.

Roznoszenie opłatków, którymi dzielimy się w wieczór wigilijny to polska tradycja. Opłatki do domów parafian przynosi organista. Zwyczajem jest, że od wiernych otrzymuje ofiarę, którą zatrzymuje w całości dla siebie, nie musi dzielić się nią z parafią. W dużych parafiach organiści inkasują w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wasze opinie

Kasia   19:35, 21.11.2020

Niech każdy liczy swoje.Organista chodzi raz w roku, a na msze jeździ dwa razy dziennie przez cały rok, a stałej pensji nie ma.Trzeba było zostać organistą.

emchor   15:14, 22.11.2020

Jesli w tym roku nie bedzie nosll oplatkow to moze i w nastepnym a moze i wcale . To yzeknij sie jezyka polskiego. naszych ceremoni naszej narodowej kultury. Wprzeszlosci tez kaslal tez mial katar , grype inic strasznego sie nie stalo. Popatrz kobieto jaki wplyw na ciebie ma propaganda

xxx   21:07, 22.11.2020

Szanowna Pani raczy sobie Pani wziąć pod uwagę że ten pieniądz za opłatek jest jego wynagrodzeniem za całoroczną pracę po czym przeliczy Pani to sobie na każdy dzień w roku, bo ten człowiek pracuje codziennie wliczając w to każdą niedziele i święta i ciekawa jestem czy nadal doliczy się Pani kokosów. Jeśli tak to zapraszam Panią do Łomży bo zdaje mi się że tam jest najbliższa szkoła dla organistów

Jp   11:03, 23.11.2020

I organista żyje tylko z opłatka durnie? A śluby pogrzeby wesela msze? Nie powinien chodzić w obecnych czasach, ale $ i wiadomo o co chodzi, wpieprza się do domu w buciorach i dawaj kasę, lawendowa mafia i tyle,

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.