Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


19 listopada - Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu

Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja "Promocja Zdrowia" namawia Polaków do rzucenia palenia. W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 listopada.

2020/02/nalog-papieros-jpg_5e3a7e3d25483

Święto zostało zainicjowane w Stanach Zjednoczonych dzięki akcji dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety o zaprzestaniu palenia papierosów w jednym dniu. Do idei przyłączyło się aż 150 tys. ludzi, którzy spróbowali przez jedną dobę wytrzymać bez palenia papierosów.

W poprzednich latach we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowi Mazowieckiej w ostrowskich szkołach organizowane były spotkania z pracownikami sanepidu. Wydarzeniu towarzyszyła organizacja stoiska informacyjno-pomiarowego przygotowanego przez PSSE, w którym młodzież szkolna korzystała z pomiarów: tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego krwi, wagi ciała z obliczaniem wskaźnika BMI, ćwiczeń z alko goglami i narko goglami. Podczas prowadzonych rozmów z młodzieżą, pracownicy Promocji Zdrowia zwracali szczególną uwagę na szkodliwość e- papierosów.

Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących. Według przewidywań przed 2030 rokiem z powodu palenia papierosów umrze ponad 8 mln. ludzi, a ponad 80 proc. zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach. Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń.

Papierosy nie tylko uzależniają psychiczne, ale także fizycznie. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na osoby z najbliższego otoczenia (palenie bierne).


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.