Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Co roku 3 maja Polacy w kraju i na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. W obecnym roku świętować będziemy okrągłą 230. rocznicę tego wydarzenia.

2021/04/flaga-polski-fot-freepik-jpg_608a5594e20f0 Zdjęcie ilustracyjne

W roku 1791 Polska jako pierwsze państwo w Europie oraz drugie na świecie uchwaliła Konstytucję 3 Maja. Niosła ona za sobą długofalowe perspektywy działające dla dobra kraju. Stała się wzorem dla innych państw. Do dziś konstytucja ta kojarzona jest z wieloma uniwersalnymi wartościami.

Obchody 3 maja w okresie zaborów były zakazane. Ludzie, którzy publicznie obchodzili to święto byli surowo karani. W Polsce Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest od roku 1919. W okresie PRL zostało zniesione, a następnie przywrócone w 1990 roku. Od 2007 roku trzeci dzień maja jest również świętem narodowym Litwy.

W bieżącym roku w obliczu wyjątkowej sytuacji epidemiologicznej obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbywać będą się w nieco inny sposób. Zapowiadane są liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, które obywać się będą stacjonarnie lub online - w zależności od sytuacji epidemicznej.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.