Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Kiedy powinno się kosić kukurydzę na kiszonkę?

Co roku, każdy rolnik mierzy się z wyzwaniem jakim jest przygotowanie właściwej kiszonki z kukurydzy. Jest ona podstawową i najbardziej wartościową paszą w żywieniu krów wysokomlecznych. Należy zaznaczyć, że aby uzyskać ekonomicznie wydajną kiszonkę, wszelkie decyzje należy podjąć już przed siewem. Jej jakość, zależy, bowiem, od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiedni termin zbierania kukurydzy.

2021/05/agro-40-jpg_60accf60ea431

 
W praktyce wybór optymalnego terminu stanowi nie lada wyzwanie. Rolnik, podczas podejmowania decyzji, powinien wykazać się elastycznością, zwłaszcza w latach o zmiennej pogodzie. Nie powinniśmy dopuścić do zeschnięcia łodyg i liści, dlatego w suchych latach, należy ten zbiór przyspieszyć.

W takim przypadku kukurydzę zbieramy przy mniej dojrzałym ziarnie. Wysuszenie doprowadza do pogorszenia strawności masy organicznej (suche łodygi i liście mają o 1/3 gorszą strawność).  W latach kiedy pogoda jest mniej zmienna i bardziej stabilna, zbiór w pełni zielonych roślin, należy rozpocząć po osiągnięciu woskowej bądź późno woskowej dojrzałości ziarna.

Mamy, wówczas możliwość zebrania większej ilości suchej masy z hektara, a przede wszystkim kiszonki o wyższej wartości energetycznej. W latach mokrych zaleca się zbiór podobnie jak w latach o normalnym przebiegu pogody. Zbyt wczesne bądź zbyt późno nagromadzone plony niosą ze sobą konsekwencje. Przedwczesne koszenie, spowoduje powstanie zbyt wielkiej ilości kwasu octowego, co przełoży się na wartość pokarmową kiszonki. Spóźniony termin, obniża strawność włókna i skrobi.

Metody wyznaczania daty zbioru

Istnieje wiele sposobów na wyznaczanie właściwego terminu zbioru kukurydzy. Często używane sposoby, to na „sąsiada” bądź „na wyczucie”. Pierwsza z nich ma jedną zaletę – logistyczną. Brak sprzętu, determinuje wielu rolników, do wybrania czasu koszenia, nie ze względu na kukurydzę, ale na nadarzającą się okazję. Należy podkreślić, że obie metody nie są dobre i należy je traktować z przymrużeniem oka.

Badacze wskazują, że powinno się rozpocząć koszenie, gdy wartość suchej masy waha się między 28-35%. Jest to wartość optymalna, bowiem, zwiększona wilgotność powoduje duże straty już na wczesnych etapach produkcji. Przesuszenie, natomiast, powoduje zwiększenie ligniny (włókna niestrawnego).  Najlepszą metodą do zbadania wartości suchej masy, to tak zwana metoda „prób i błędów”. 

Całe przedsięwzięcie może dla niektórych może wydawać się zbyt kłopotliwe. Jednak, z pewnością warto poświęcić trochę czasu, aby prawidłowo wybrać termin koszenia. Jedynym problemem może okazać się duży areał. Bowiem, rośliny na wielkim obszarze, mogą rosnąć nierównomiernie.

Kolejna metoda, obarczona jest większą prawdopodobnością błędu, ale zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Polega ona na zebraniu kolby i przełamaniu jej na pół aby określić położenie linii białej. Jeśli owa linia znajduje się w 1/3 „zęba”, sucha masa będzie, prawdopodobnie, na poziomie ok 30%.  Dobór właściwego terminu odgrywa ogromną rolę. Wiele badań bowiem potwierdziło, że termin zbioru, decyduje o strukturze surowca do zakiszenia.

Jak kosić kukurydzę na kiszonkę - wysoko czy nisko?

Oprócz wybrania odpowiedniej pory koszenia, ważną rolę odgrywa również wysokość ścinania łodygi. Jest to sprawa bezpośrednio związana z prawidłowym zebraniem surowców. Ma to wpływ na jakość paszy. W latach suchych i normalnych zbiór odbywa się na wysokości pomiędzy 15 a 20 cm od podłoża. 

Przeczytaj również: Jak zrobić dobrą kiszonkę z kukurydzy

W mokrym okresie, zwiększamy wysokość o 10 do 20 cm. Wymiary te, uzależnione są od jakości kukurydzy,  a także od pogody. Jeśli roślina dobrze wyrosła, rolnicy mogą sobie pozwolić na zdecydowanie wyższe cięcie. Długotrwała susza, powoduje osłabienie kukurydzy, w takim przypadku należy ciąć ją jak najniżej. Przede wszystkim, jednak, składniki przeznaczone na kiszonkę tniemy powyżej poziomu zanieczyszczenia, które najczęściej sięga od 12 do 15 cm. Jest to zdecydowanie, najbardziej odpowiednia wysokość koszenia, która zapewnia plon możliwie najlepszej jakości.

Zebranie kukurydzy na kiszonkę stanowi ogromne wyzwanie dla wielu rolników. Uzyskanie dobrej jakości surowców zależne jest od wielu czynników, z czego najważniejszy jest dobór odpowiedniego terminu. On również uzależniony jest od, chociażby pogody. Nie mniejsze znaczenie ma wysokość ścinania. Kolejne etapy są równie ważne, natomiast wszystko zaczyna się od prawidłowego zbioru. Jeśli podejmiemy decyzje odpowiednio wcześnie, wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.