Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Jak kupić narty dopasowane do Twoich potrzeb?

Wybór właściwych nart to duże wyzwanie dla początkujących narciarzy.

2021/09/girls-left-skiing-in-snow-having-fun-on-being-photographed-spend-time-in-mountains-jpg_61516d227aa2d

Dostępny w sklepach asortyment jest niezwykle różnorodny, a nie mając doświadczenia na ten temat, trudno nam podjąć właściwą decyzję. No co warto zwrócić uwagę i czym się kierować decydując się na nową parę desek? Jak dostosować sprzęt do swoich możliwości?

Od czego zacząć wybór właściwych nart?

Część narciarzy swoją przygodę rozpoczyna od wypożyczalni. To dobre rozwiązania, ponieważ pozwala na przetestowaniu kilku modeli nart i wybranie takiego zestawu, który najbardziej nam odpowiada. Swoich wymarzonych nart nie musisz szukać daleko. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę "narty Warszawa", a szybko znajdziesz najbliższy sklep.

Jeśli jednak zależy nam na tym, by od samego początku jeździć na własnym sprzęcie, warto przyjrzeć się ofercie nart typu "all mountain". Są one dostosowane do bardzo różnych warunków, co znaczy, że równie dobrze sprawdzą się na wyratrakowanej trasie, co na bardziej wymagającym zjeździe po muldach. Są bardzo uniwersalne i dobrze pracują przy skrętach krótkich, jak i długich.

No co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze nart?

  • Wzrost narciarza: narta dopasowana do wzrostu powinna sięgać mniej więcej do wysokości brody. Jeżeli wybierzemy krótsze narty, łatwiej będzie nam wykonywać skręty, co jest szczególnie istotne w początkowych fazach nauki.
  • Szerokość narty: tu warto wziąć pod uwagę rodzaj terenu, po którym będziemy przede wszystkim się poruszać. Szersze narty zapewniają większą wyporność, która przyda nam się przy jeździe w głębokim puchu.
  • Twardość narty: w uproszczeniu narty dzielą się na narty miękkie, o średniej twardości i twarde. Dla początkujących najlepsze będą miękkie narty, które ułatwiają skręty.
  • Promień skrętu: narty o mniejszym promieniu skrętu są bardziej zwrotne, ułatwiają szybką zmianę kierunku jazdy i łatwo reagują na impuls ze strony narciarza. Narty o większym promieniu skrętu są bardziej stabilne, szybciej się rozpędzają, ale wymagają większej precyzji.
  • Wygląd: bez większego znaczenia dla komfortu jazdy, ale dla niektórych narciarzy może być ważnym czynnikiem wpływającym na wybór sprzętu.

Jaki sprzęt na dalszych etapach?

Kiedy nabędziemy już podstawowe umiejętności, możemy zainteresować się bardziej wyspecjalizowanym sprzętem. Jeżeli zainteresuje nas jazda na tyczkach, będziemy mogli wybierać spośród nart slalomowych lub gigantowych.

Być może dużo bardziej od współzawodnictwa spodoba się nam narciarstwo pozatrasowe? Wtedy będziemy mogli wybierać spośród nart przeznaczonych do freeride'u. Dla amatorów dzikiej przyrody doskonałą propozycją jest narciarstwo skitourowe, do którego potrzebne są odpowiednie wiązania oraz foki, czyli specjalny materiał uniemożliwiający osuwanie się narty.

Znajdziesz więcej na https://polski-portal.com/.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.