Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Rynek pracy w Warszawie. Jak będzie wyglądał w 2022?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek pracy, także w dużych miastach takich jak Warszawa.

2021/11/adobestock-447351844-kopia-jpg_61960241397ce

Wiele osób straciło zatrudnienie lub było zmuszone do przekwalifikowania się. Pomimo kryzysu wiele firm nadal zatrudnia jednak nowych pracowników, pojawia się też coraz więcej możliwości pracy zdalnej. Co czeka poszukujących pracy w Warszawie w 2022 roku? 

Lockdown wywołany pandemią spowodował, że wiele firm musiało zakończyć swoją działalność, a tym samym zwolnić pracowników. Najtrudniejsza sytuacja była w gastronomii oraz hotelarstwie. Warszawa i województwo mazowieckie stosunkowo dobrze wypadają na tle reszty kraju, jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych. Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, stopa bezrobocia w województwie mazowieckim kształtuje się na poziomie 5,1%, a w samej Warszawie 1,7%. W ostatnim czasie w rejonie nie tylko spadło bezrobocie, ale też wzrosło przeciętne wynagrodzenie i zwiększyła się liczba dostępnych ofert pracy. Rynek pracy w Polsce coraz bardziej się zmienia. Wiele osób decyduje się na przebranżowienie, aby znaleźć pracę w zawodzie bardziej pożądanym na rynku pracy. Coraz częściej powstają też nowe zawody, jako odpowiedź na zmieniający się rynek pracy. Firmy stawiają na zdalną obsługę klientów i sprzedaż swoich produktów w Internecie. Warto więc już teraz zainteresować się możliwościami poszerzenia swoich kwalifikacji, co może się przydać w najbliższych latach. W 2022 roku nadal utrzymany zostanie trend pracy zdalnej, mało która firma zdecyduje się bowiem na całkowity powrót pracowników do biura.

Jakich umiejętności poszukują pracodawcy?

Od pracowników w 2022 roku, pracodawcy będą oczekiwać przede wszystkim unikatowych umiejętności, szybkiego wdrożenia się do pracy, radzenia sobie z kryzysem, krytycznego myślenia i wykorzystania umiejętności w celu szybkiego osiągania oczekiwanych wyników. Konieczne będzie również łatwe zaadaptowanie się do zmieniającego się rynku pracy. Warto pamiętać, że wiedza i duże doświadczenie zawodowe to na polskim rynku pracy ciągle bardzo ważne cechy pracownika. Coraz większą uwagę zaczyna się jednak przykładać do tzw. umiejętności miękkich, jak np. budowanie pozytywnych relacji z innymi, kreatywność, umiejętność przywództwa i zarządzania kryzysowego, wytrwałość czy cierpliwość. Pracownik powinien też być samodzielny i dobrze sobie radzić w pracy pod presją czasu. W 2022 roku ważna będzie widza w temacie analizy finansowej, analizy danych, marketingu i reklamy czy zarządzania strategicznego. Cenne będzie też nabycie dodatkowych umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technologii. Przydatne będą również umiejętności cyfrowe oraz w zakresie SEO czyli pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, a także wiedza na temat cyberbezpieczeństwa oraz marketingu internetowego i mediów społecznościowych. Pracownik powinien również być otwarty na zmiany i gotowy do ciągłego uczenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Patrząc na aktualne ogłoszenia o pracę w Warszawie widać, że ważne będą umiejętności w zakresie IT, BHP i audytu czy znajomość Excela. Warto też postawić na naukę języków, zwłaszcza angielskiego, co zdecydowanie zwiększy szansę kandydata na rynku pracy

Kto znajdzie pracę w Warszawie?

Najwięcej ofert pracy w Warszawie dotyczy programistów, przedstawicieli handlowych, kierowców, sprzedawców czy księgowych. Prace znajda też osoby ze znajomością języków obcych, im bardziej egzotyczny i mało popularny język, tym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie. Coraz większa popularność zakupów przez Internet spowodowała, że bardzo często poszukiwani są kurierzy czy pracownicy centrów logistycznych. Poszukiwane są zarówno osoby z doświadczeniem, jak i np. studenci, którzy są dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Patrząc na ogłoszenia o pracę z Warszawy widać, że często poszukiwanym pracownikiem jest też np. operator wózka widłowego. Wiele firm zmuszonych było w ostatnim czasie przenieść swój biznes do Internetu, co oznacza dodatkową pracę np. dla twórców stron internetowych. Dużo ofert pracy pojawia się także dla pracowników z takich branż, jak bankowość i finanse, consulting i szkolenia czy prawo.  Liczba ofert pracy rośnie też w przetwórstwie przemysłowym i w budownictwie, handlu czy usługach związanych z naprawą samochodów. Pracodawcy z województwa mazowieckiego zgłaszają też zapotrzebowanie na stolarzy, elektryków, spawaczy czy betoniarzy. Cały czas poszukiwane są także pielęgniarki i położne, a także piekarze i cukiernicy oraz fryzjerzy. Szukając nowego zatrudnienia warto pamiętać o tym, aby nie rozstawać się z obecną firmą, zanim nie będziemy mieć gwarancji, że nowy pracodawca na pewno chce nas zatrudnić, należy więc poczekać do końca procesu rekrutacyjnego. Ważne jest również, aby poznać szczegółowe warunki zatrudnienia, aby mieć pewność, że nowa oferta jest dla nas korzystniejsza niż obecna, zarówno pod kątem wynagrodzenia za pracę, ale także stabilności zatrudnienia.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.