Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Andrzejki - czas lać wosk i przepowiadać przyszłość

Andrzejki to jedne z bardziej popularnych imienin w Polsce, przypadające 30 listopada.

2021/11/wrozba-61a12b85f14d5-jpg_61a5e4f475ff1

To także słynny wieczór wróżb - ludowy zwyczaj kultywowany od setek lat w wigilię świętego Andrzeja czyli z 29 na 30 listopada.

Jest to również okazja do wyprawiania hucznych zabaw przed nadchodzącym Adwentem.

Dawno temu wróżby andrzejkowy miały tylko charakter matrymonialny i były przeznaczone dla panien na wydaniu. Teraz są dla wszystkich i stanowią okazje do spotkań towarzyskich i dobrej zabawy.

Zobacz, jakie wróżby andrzejkowe były i są najbardziej popularne. Może wykorzystasz którąś z nich?

1. Jeśli kobieta chciała, aby we śnie ukazała się jej postać przyszłego narzeczonego, musiała cały dzień - w wigilię św. Andrzeja, pościć i modlić się to świętego patrona.

2. Dziewczęta ustawiały swoje buty, jeden za drugim, od ściany pomieszczenia do progu drzwi. Której but jako pierwszy dotarł do progu, ta miała jako pierwsza wyjść za mąż.

3. W andrzejkowy wieczór najpowszechniejszym zwyczajem jest lanie wosku na zimna wodę, najczęściej przez ucho od klucza. Roztopiony wosk przelewano do naczynia, a z kształtu zastygłej masy wróżono przyszłość np. odczytywano pierwszą literę imienia ukochanego czy z rzucanego na ścianie cienia odgadywano przedmiot związany z jego zawodem lub sylwetkę przyszłego narzeczonego.

4. Znana była też wróżba ze skórki jabłka - panny obierały jabłka, aby skórka była jak najdłuższą, a później rzucały je przez lewe ramię i odczytywały litery, w jakie rzucona skórka się układała - to była pierwsza litera imienia przyszłego partnera.

5. Na rychłe zamążpójście mogła liczyć też panna, która ścięła w dniu św. Andrzeja gałązkę wiani lub czereśni. Jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła oczekiwać szybkiego ślubu.

6. W wieczór wróżb losowano też przedmioty o symbolicznym znaczeniu. Rozkładano np. różaniec, pieniądz, obrączkę, listek itp., a osoba z zasłoniętymi oczami, losowała przedmiot. Każda rzecz wróżyła inną przyszłość - stan zakonny, bogactwo, zamążpójście lub staropanieństwo.


Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.