Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Zdrowe odżywianie - 6 najważniejszych zasad

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania? ⇛ Jak często powinno się jeść? ⇛ Jak wybrać zdrowe produkty spożywcze? Wiele cennych porad. Sprawdź więcej! 

Zdrowe odżywianie to prawidłowo skomponowana dieta, opierająca się na pełnowartościowych produktach spożywczych.

2021/12/koszykzwarzywami-kopia-jpg_61aa242926c38

Podstawę piramidy żywieniowej stanowią owoce, warzywa i produkty zbożowe - tych składników nie może zabraknąć w naszym codziennym menu. Oprócz tego, bardzo istotne jest wypracowanie pewnych nawyków żywieniowych, które ułatwią nam prowadzenie zdrowego stylu życia. Przeczytaj poradnik i poznaj najważniejsze zasady zdrowego odżywiania!

Odżywiaj się regularnie

Regularne posiłki to podstawa zdrowego odżywiania. Czynnik ten jest niezbędny, jeśli chcemy cieszyć się smukłą sylwetką, dobrym samopoczuciem oraz nienaganną kondycją zdrowotną. Dietetycy zalecają, by spożywać 4-5 posiłków dziennie, z 3-4 godzinnymi odstępami. Najbardziej wartościowe i pożywne powinno być śniadanie. W związku z tym, że jest to pierwsze danie, musi dawać zastrzyk energii na resztę dnia. Ważne, by składało się z produktów, które dostarczą naszemu organizmowi niezbędnych składników pokarmowych.

Głównym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad. To właśnie z niego powinniśmy czerpać najwięcej energii. Pełnowartościowy obiad musi zawierać węglowodany złożone oraz produkty będące źródłem białka. Trzeba też pamiętać o warzywach i owocach dostarczających mnóstwa witamin i składników mineralnych. Równie istotnym daniem jest kolacja. Ważne, by była lekkostrawna. Posiłek ten najlepiej spożywać 2-3 godziny przed snem. Pamiętajmy też o drugim śniadaniu i podwieczorku. Przekąski pomiędzy śniadaniem, obiadem i kolacją zapobiegają gwałtownym skokom insuliny.

Stałe pory jedzenia sprawiają, że organizm ma swój własny rytm, co pozwala zapanować nad nagłymi napadami głodu i podjadaniem. Dzięki temu unikniemy wybierania bezwartościowego jedzenia - przede wszystkim słodyczy, chipsów, jak i fast-foodów, co bywa zgubne dla zdrowia.

Wybieraj zdrowe jedzenie

Prawidłowe odżywianie to nie tylko regularność posiłków, ale również wysokiej jakości produkty spożywcze. Warto więc wybierać naturalną, nieprzetworzoną żywność, podchodzącą ze sprawdzonych upraw. Ekologiczne produkty dostarczą organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Choć warzywa i owoce powszechnie dostępne w supermarketach kuszą nas swoim wyglądem, to nie zawsze są zdrowe. Niejednokrotnie ich skład pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem naturalne produkty z powodzeniem mogą być zaliczone do grona najbardziej wartościowych.

Ekologiczne jedzenie to takie, które pozbawione jest konserwantów i chemicznych dodatków. Sklep ze zdrową żywnością Zieleniaczek oferuje Klientom produkty najwyższej jakości. Świeże warzywa i owoce pochodzą od zaufanych lokalnych dostawców lub rolników, którzy nade wszystko cenią sobie naturalne rozwiązania w uprawach. W asortymencie sklepu Zieleniaczek dostępne są również zioła, bakalie, a także gotowe kosze z darami natury. Nie zabraknie również zdrowych słodyczy i przekąsek, certyfikowanych produktów bezglutenowych oraz tych bez dodatku cukru. Sklep Zieleniaczek oferuje także szeroką gamę produktów dla wegan i nie tylko. Zakupy zrobimy szybko i sprawnie - bez wychodzenia z domu. Zamówienie dostarczane jest bezpośrednio pod drzwi Klienta na terenie Warszawy i okolic.

2021/12/warzywa-kopia-jpg_61aa23dbd4712

Jedz dużo warzyw i owoców

Warzywa i owoce są nieodłącznym elementem zdrowej, pełnowartościowej diety. Produkty te są bogate w witaminy, składniki mineralne oraz przeciwutleniacze niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Odpowiednia ilość owoców i warzyw w menu chroni przed rozmaitymi schorzeniami i chorobami, tj. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, niewydolność serca, a nawet nowotwór.

Dobór owoców i warzyw może być indywidualny - w zależności od towarzyszących dolegliwości. W większości produkty te są niskokaloryczne (od 20 do 60 kcal na 100 g). Wyjątek stanowią warzywa strączkowe, owoce suszone i egzotyczne, bowiem ich kaloryczność jest nieco wyższa. Trzeba też kontrolować spożycie niektórych owoców - głównie z uwagi na zawartość cukrów prostych.

Najkorzystniej spożywać warzywa i owoce w formie surowej, gdyż takie zawierają najwięcej wartościowych składników odżywczej. Mogą być również minimalnie przetworzone - gotowane na parze lub w małej ilości wody bądź pieczone. Sezonowe warzywa i owoce dobrze mrozić. Dzięki temu zapewnimy swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witamin również jesienią i zimą. Z wykorzystaniem owoców i warzyw możemy też przygotować pyszne dżemy, konfitury oraz przeciery. Dobrym pomysłem są też kompoty i soki.

Jedz pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych

Produkty zbożowe stanowią podstawę piramidy żywienia. Powinny więc na stałe zagościć w codziennej diecie. Zanim jednak przystąpimy do zakupu konkretnych artykułów spożywczych, koniecznie zwróćmy uwagę na ich skład.

Najlepiej postawić na niskoprzetworzone produkty zbożowe. Dlaczego? Ponieważ obfitują w cenne witaminy i minerały, a co najważniejsze - zawierają błonnik pokarmowy, czyli jeden z najważniejszych składników prawidłowej diety. Błonnik nie tylko wspomaga pracę jelit i ułatwia wypróżnianie, ale również sprzyja utracie nadprogramowych kilogramów, redukuje ciśnienie tętnicze, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, łagodzi stany zapalne oraz pomaga w usuwaniu rozmaitych toksyn z organizmu. Produkty zbożowe powinny być składnikiem większości posiłków. Jakie produkty wprowadzić do swojego menu? Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim kasze gruboziarniste (pęczak, gryczana), płatki owsiane, makarony pełnoziarniste, brązowy ryż, mąka razowa, pełnoziarniste pieczywo razowe lub graham.

Do codziennej diety warto wprowadzić nasiona roślin strączkowych. Podobnie jak zboża są one cennym źródłem błonnika pokarmowego, ale nie tylko. W strączkach znajdziemy też duże ilości wysokowartościowego białka. Składnik ten jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mięśni. Bierze także udział w wielu procesach w organizmie człowieka - między innymi reguluje przemianę materii. Nasiona roślin strączkowych stanowią alternatywę dla mięsa. Produkty, jakie warto włączyć do menu to soja, fasola, groch, ciecierzyca, soczewica i bób.

2021/12/ciecierzyca-kopia-jpg_61aa23fd197b3

Ogranicz spożycie soli

Sól to podstawowa przyprawa wykorzystywana w kuchni. Wiele osób nie wyobraża sobie przygotowania posiłku bez tego dodatku. Warto wiedzieć, że nadmierne spożycie soli bardzo szkodzi zdrowiu. Między innymi zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (w szczególności nadciśnienia tętniczego), a nawet udaru mózgu. Zbyt duża ilość soli w diecie przyczynia się do powstawania kamicy nerkowej, osteoporozy, astmy oraz nowotworów żołądka.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziennie powinniśmy spożywać tyle soli, ile zmieści się na jednej płaskiej łyżeczce. Tyle w zupełności wystarczy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na sód. W praktyce wychodzi jednak nieco inaczej. Według badań statystyczny Polak spożywa trzy razy więcej soli niż powinien. Nie chodzi tylko o dosalanie potraw. Dużą ilość tej przyprawy zawierają produkty wysokoprzetworzone - pieczywo, wędliny, sery, czy fast-foody. Warto wybierać naturalną żywność z niską zawartością soli. Zaliczamy do niej warzywa, owoce, kasze, ryż, jaja, orzechy i strączki.

Unikaj spożycia cukru

Cukier ma znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jego nadmiar powoduje szereg różnych dolegliwości, jak np. ospałość, brak energii, niepokój, rozdrażnienie, czy problemy stomatologiczne. Wysokie spożycie cukru może także sprzyjać rozwojowi otyłości i cukrzycy, która nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dorosła osoba powinna spożywać od 10 do 12 łyżeczek białego cukru. Dzięki temu cukier będzie stanowił zaledwie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Nie jest tajemnicą, że cukier uzależnia. Oddziałuje na nasz mózg w podobny sposób, co rozmaite używki. Wyeliminowanie go z diety może przysporzyć wiele trudności. Alternatywą są zdrowe słodycze, które możemy przygotować samodzielnie lub zakupić w sklepie ze zdrową żywnością, jak np. Zieleniaczek.

Zasady zdrowego żywienia zakładają wyeliminowanie z diety słodkich napojów. Niepozorne napoje gazowane i soki owocowe potrafią zrujnować nasze zdrowie. Zamiast tego lepiej sięgnąć po wodę lub herbaty ziołowe.

Podsumowanie

O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie nie trzeba długo przekonywać. Zmieniając dotychczasowe nawyki żywieniowe będziemy mogli cieszyć się smukłą sylwetką oraz rewelacyjną kondycją zdrowotną.  Pamiętajmy, by wybierać zdrowe jedzenie i spożywać je w regularnych odstępach. Poza tym kluczowe znaczenie ma spożywanie odpowiednich porcji warzyw, owoców oraz produktów zbożowych. Warto także ograniczyć sól i cukier, ponieważ ich nadmiar może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.