Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Higiena jamy ustnej - 3 najczęściej popełniane błędy

Każdy z nas wie, że powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej, która bezpośrednio wpływa na zdrowie naszych zębów.

2021/12/higiena-jamy-ustnej-3-najczesciej-popelniane-bledy-kopia-jpg_61cd858576959

Swoje własne uzębienie służyć nam może przez wiele lat, aż do późnej starości, pod warunkiem, że nie zaniedbamy tego elementu codziennej higieny. Zdrowy i piękny uśmiech to nie tylko element wizualny, ale istotny czynnik wpływający na komfort naszego życia i zdrowie całego organizmu. Bóle zębów należą do jednych z najbardziej męczących rodzajów bólu, a zły stan uzębienia powoduje chociażby wzrost ilości toksyn w organizmie, może również zwiększać ryzyko zawału poprzez stwarzanie dogodnego środowiska do rozwoju bakterii, które potrafią przenikać do krwiobiegu. Choć niektórzy sądzą, że szczotkowanie zębów po każdym posiłku wystarczy do zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, wielu z nas popełnia podstawowe błędy, z których nie zdaje sobie sprawy.

1. Nieodpowiedni dobór szczoteczki

Ogromne znaczenie dla zdrowia zębów i dziąseł ma odpowiednia miękkość włosia szczoteczki. Niektórzy twierdzą, że najlepszym wyborem jest twarde włosie, które dzięki większemu naciskowi pomaga skuteczniej wyczyścić zęby. Takie szczoteczki są odpowiednie jedynie dla osób, które mają specjalne potrzeby. Najczęściej używają ich palacze chcący pozbyć się przebarwień. To również dobra opcja dla osób, które mają problem ze zbieraniem się kamienia nazębnego, a także tych, którym szczególnie zależy na wybieleniu zęba. Należy jednak pamiętać, że twarde włosie może powodować uszkodzenie szkliwa oraz dziąseł, co może prowadzić do powstawania problemów z uzębieniem. Szczególnie osoby mające odkrytą szyjkę zębową, której następstwem jest nadwrażliwość zęba lub krwawienie dziąseł, powinny używać szczoteczki z miękkim włosiem. W takim przypadku warto również pozostać przy klasycznej szczoteczce manualnej, ponieważ szybkość obrotów szczoteczki elektrycznej może również pogłębiać problemy z wrażliwymi dziąsłami.

2. Brak dbałości o czyszczenie języka i dziąseł

Higiena jamy ustnej nie ogranicza się wyłącznie do szczotkowania zębów. Wiele bakterii osadza się również na naszym języku, dziąsłach czy na wewnętrznej części policzków. Niestety wielu z nas czyści wyłącznie zęby, omijając te obszary i pozostawiając w jamie ustnej siedlisko bakterii. Niektóre szczoteczki do zębów posiadają wielofunkcyjne końcówki. Z jednej strony znajduje się włosie, a z drugiej bardziej płaska, gumowa szczoteczka, przeznaczona do czyszczenia języka. Dziąsła natomiast najlepiej czyścić, stosując różnego rodzaju płukanki - czy to specjalne płyny do płukania jamy ustnej, czy też płukanki z szałwii lub rumianku, szczególnie skuteczne u osób z problemem krwawiących dziąseł.

3. Zbyt rzadkie wizyty u dentysty

Do dentysty powinniśmy chodzić nie tylko wtedy, gdy zacznie boleć nas ząb lub wyczujemy zmiany w stanie naszego uzębienia. Bardzo istotne są wizyty kontrolne. Uważa się, że dorosłe osoby powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na pół roku. Jedynie specjalista będzie w stanie ocenić zdrowie naszej jamy ustnej i zapobiec uszkodzeniom naszych zębów na wczesnym etapie. Nawet jeśli codziennie odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, warto co kilka miesięcy upewnić się, że nasze działania dają pozytywne rezultaty i nic nie grozi zdrowiu naszego uśmiechu.

Istotny jest również wybór odpowiedniego specjalisty. Warto zasięgnąć opinii innych pacjentów, zanim zdecydujemy się na wizytę w gabinecie. To bardzo proste - jeżeli mieszkasz w stolicy, wpisanie w wyszukiwarkę hasła dentysta Warszawa powinno pomóc ci dotrzeć do informacji i rankingów najlepszych stomatologów w twoim miejscu zamieszkania.

Artykuł sponsorowany


Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.