Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Skrzynka skarg i pochwał


Jest odpowiedź Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej na skargę naszej czytelniczki

W grudniu 2021 roku otrzymaliśmy pismo od jednej z naszych czytelniczek, która skarżyła się na stan dróg po opadach śniegu oraz ujemnych temperaturach powiecie ostrowskim.

2021/01/las-zima-jpg_600aaa1d5587e Zdjęcie ilustracyjne

- Dzień dobry, piszę do TO bo czuje się już bezsilna. Chodzi o stan dróg. dopiero zaczęła się zima, a na drogach jest tragedia. Szklanka bądź jak kto woli lodowisko. Drogi powiatowe w ogóle nie są sypane, nie są zadbane. Wyszło dziwne rozporządzenie że nie trzeba sypać niektórych dróg powiatowych a inne tylko na zakrętach i wzniesieniach, ale to jest tragedia. Jeździ się jak na saniach. Pani w zarządzie dróg powiatowych twierdzi że drogi wszystkie są posypane a za chwilę mówi, że nie stać jej na sól bo jest droga i nie będą sypać. Trasa powiatowa Ostrów Chmielewo po kilku dniach jest juz rozjeżdżona i lód zniknął ale od Chmielewa do Zarąb jest chropowatość i lód, choć miejscami jest goły asfalt, natomiast od Zarab do Gąsiorowa jest lodowisko.... W poniedziałek i wtorek na całej tej trasie było lodowisko mimo że śnieg padał w sobotę i niedzielę. Między Zarebami a Gasiorowem co kilka metrów są ślady, że ktoś "siedział" w rowie. Trasa powiatowa Zawisty-Kankowo też wcale nie lepiej wygląda. Pisze tu o trasach którymi się poruszam. W tamtym roku tylko gmina nie miała pieniędzy na odśnieżanie teraz również powiat a gdzie sa nasze podatki? Gminne drogi swoją drogą (mowa tu o Gminie Zaręby Kościelne) to też jakaś tragedia.... może mogliby Państwo zainteresować się ta sprawą i naszym bezpieczeństwem oraz tym gdzie się podziały pieniądze z naszych podatków, że nasze podstawowe potrzeby bezpieczeństwa nawet nie mogą być zapewnione? Nie rozumiem zupełnie dlaczego nikt nic z tym nie robi - pisze czytelniczka.

O komentarz i odniesienie się do opisywanej przez czytelniczkę sytuacji poprosiliśmy Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej.

- W odpowiedzi na e-mail przekazuję Informację dotyczącą Zimowego Utrzymania Dróg Powiatowych. Powiatowy Zarząd Dróg z upoważnienia Zarządu Powiatu pełni rolę zarządcy dróg powiatowych i na podstawie obowiązujących przepisów prowadzi zimowe utrzymanie dróg (ZUD) czyli prace prowadzone w ramach bieżącego utrzymania dróg , mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego, wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi jak : opady śniegu, deszczu ze śniegiem marznącej mżawki oraz śliskość zimowa. Zwalczanie śliskości zimowej i odśnieżanie na drogach powiatowych jest realizowane w oparciu o Uchwałę Nr 454/166/2021 Zarządu Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej w sprawie ustalenia standardów zimowego utrzymania dróg powiatowych. W uchwale ustalono podział sieci dróg powiatowych w kolejności zimowego utrzymania i odpowiadające tym kolejnościom standardy tj. standard IV,V i VI. Drogi łączące się z sąsiednimi powiatami mają taki sam standard utrzymania. Sześciu gminom powiat przekazał zimowe utrzymanie w drodze porozumienia. Biorąc pod uwagę powyższe , na skutek występujących zjawisk obfitych i intensywnych opadów lub gwałtownego oziębienia, w szczególności gołoledzi, oraz z uwagi na rozległy teren do utrzymania, gdzie sytuacja pogodowa o tej porze roku zmienia się bardzo szybko, nie zawsze Powiatowy Zarząd Dróg w Ostrowi Mazowieckiej jest w stanie zareagować natychmiast i nie będzie wstanie utrzymać dróg w stanie całkowitego bezpieczeństwa często ze względów technicznych. Przy gwałtownych opadach śniegu, występującej gołoledzi nie ma często możliwości całkowitego wyeliminowania niedogodności związanych z panującymi warunkami atmosferycznymi i nie jest możliwe usunięcie jednocześnie i na całym podległym terenie każdego przejawu śliskości. Zapewniamy iż Powiatowy Zarząd Dróg w Ostrowi Mazowieckiej, w miarę możliwości technicznych stara się reagować na niedogodności i w związku z tym zapewniamy, iż drogi są utrzymywane tj. są odśnieżane oraz zwalczana jest śliskość i gołoledź. Należy podkreślić , że za zimowe utrzymanie dróg powiatowych odpowiadają firmy wyłonione w przetargu, a czas przystąpienia do akcji zimowej wynosi 90 min. Biorąc pod uwagę powyższe, ciężko się zgodzić z zarzutami czytelniczki , iż nie są zapewnione podstawowe potrzeby bezpieczeństwa oraz, że nikt nic z tym nie robi. Jednakże ważne są dla nas sygnały i interwencje od mieszkańców oraz innych służb o sytuacji na drogach. Zwracamy się do Państwa jako instytucji masowego przekazu o wzmożone apele do mieszkańców powiatu w sprawie bezpiecznej jazdy szczególnie w okresie zimowym - czytamy w piśmie Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowi Mazowieckiej.

Wasze opinie

Ostrowianin   16:17, 19.01.2022

Z Ostrowi do Kalinowa przez las również Lodowisko.,nie sypana .Tragedia!!!!!!

Adam   18:17, 19.01.2022

Takiej odpowiedzi można się było spodziewać , robimy wszystko co w naszej mocy czyli nic.

Kazik   18:26, 19.01.2022

Dla naszych włodarzy bezpieczeństwo nie jest tak bardzo ważne , może warto pomyśleć kogo wybieramy przy urnach

Jane   21:09, 19.01.2022

Niech Dyrektor Biura nie bedzie taki cacy.Przy innych starostach plugi jezdzily nawet w nocy.Teraz o piatej rano cisza .Pluga nie zobaczysz.Jak chrupek byll burmistrzem byla ta sama spiewka.W. Ostrowi po chodnikach zapieprzalismy w kolana po sniegu.Rozanska od ronda do Tamki to lod na chodniku lezal do wiosny. Przejscia na pasach to samo. Teraz jest starosta ma nadzor nic sie nie zmienilo.Powiekszyl sie teren.Jazdaa po lustrze.Tak sie zarzadza. Pisze dyrektor o czasie wyjazdu? Prosze Pana snieg pada o 18. a Was nie widac do rana. Usprawiedliwienia takie to bzdury!Przy koszeniu rowow tez to samo! Kosza np. w Ugniewie nie przy wszystkich posesjach.Po telef. Zabraklo paliwa! I tak co roku!.Patrzec na to nie mozna! Olewaja sobie ludzi! Za to o pensjach w gore to sie rade zwoluja,w sprawie drog ,,nie trza". Moze by tak warto wziac tych ,,odsniezaczy"i raz nie zaplacic.Plugi na pewno by chodzily!

Ziuta   21:25, 19.01.2022

Kto widział odśnieżarki 90minut po opadach?

czytelniczka   08:40, 20.01.2022

Trasa Zawisty Podleśne-Kańkowo-Daniłowo-Nieszkórz codziennie rano lodowisko szybciej można na łyżwach dojechać do pracy niż samochodem Dzwoni się do Starostwa przyjmują zgłoszenie i nic z tym nie robią, Pani twierdzi że droga jest odśnieżona.

Zabierz sie kobieto za robote   13:27, 20.01.2022

To bardzo sprytna Pani!!! Jej fachowosc to WIELKI ?????????

hehe   00:35, 21.01.2022

Sorry, taki mamy klimat.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.