Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Skrzynka skarg i pochwał


Samochody zaparkowane na chodniku przy ostrowskim szpitalu. Piesi muszą chodzić ulicą (zdjęcia)

W maju otrzymaliśmy wiadomość od jednego z naszych czytelników, który przesłał do nas wiadomość dotyczącą parkowania pojazdów na chodniku przy Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej.

2022/06/parking-szpital-2-jpg_62a9c844ba09e

Jeden z czytelników naszego portalu przesłał nam wiadomość, która dotyczyła parkowania na chodniku przy Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. Do załącznika dołączono również zdjęcia, które ukazują sytuację. Wybraliśmy się osobiście, aby sprawdzić, czy chodnik przy szpitalu został zastawiony. Na miejscu również zauważyliśmy samochody, które znajdowały się na chodniku i uniemożliwiały swobodne poruszanie się po terenie przeznaczonym dla pieszych.

- Witam. Jako że ostatnio dość często przyszło mi odwiedzać szpital w Ostrowi nurtuje mnie pewna sprawa - chodzi o chodnik przy szpitalu (ten maleńki po prawej stronie od głównej bramy wjazdowej). Ilekroć nie wybiorę się do szpitala, za każdym razem przejścia po chodniku nie ma. Samochody poustawiane są ciągle kołami na chodniku (zdarza się również, że całościowo), a piesi muszą chodzić ulicą. Na moich oczach jeden z kierowców prawie potrącił starszą kobietę idącą odcinkiem przeznaczonym dla pojazdów, bo najzwyczajniej w świecie nie miała, którędy się poruszać. Przy boku szpitala (ze strony SOR-u) jest przecież duży, niepłatny parking. Pominę fakt, że tam również samochody poustawiane są w lesie i gdzie, kto stanie tam zostawia samochód. Przejścia po chodniku brak, samochody postawiane w lesie zarówno na ulicy obok szpitala, jak i przy drugim parkingu, w lesie naprzeciw szpitala a reakcji ze strony kogokolwiek brak. Przecież jest to niebezpieczne. W większych (bądź bardziej cywilizowanych miastach) nie ma takich problemów. W każdym prawie mieście parkingi są płatne. Ludzie wykupują bilety, płacą, a nie obstawiają bezkarnie każdy możliwy zakątek, gdzie tylko pojawi się kawałek wolnego miejsca. Do czego to doszło, żeby osoba idąca pieszo musiała się zastanawiać, jak bezpiecznie przejść, bo nigdzie nie ma miejsca i czy akurat jej coś nie potrąci? Zdjęcie z załącznika jest tylko podglądowe, aby ukazać sposób parkowania aut. Zaobserwować to można w każdy dzień roboczy (poza wieczorami). Nie wiem do kogo zwrócić się z moją uwagą - czy jest za to odpowiedzialny Szpital, czy Starostwo dlatego piszę tu - napisał czytelnik.

W tej sprawie napisaliśmy do Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej i otrzymaliśmy odpowiedź.

- W odpowiedzi na maila przesłanego do Państwa przez jednego z czytelników uprzejmie informuję, że chodnik przy szpitalu na ul. Dubois w Ostrowi Mazowieckiej, o którym mowa w mailu znajduje się w pasie drogowym drogi powiatowej nr 2655W relacji Ostrów Mazowiecka - Chmielewo - Andrzejewo - Zaręby Warchoły. Zgodnie z definicją art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym chodnik to część drogi przeznaczona do ruchu pieszych. Zasady związane z zatrzymaniem lub postojem na chodniku określa art. 47 ww. ustawy. Zatrzymanie lub postój pojazdu samochodowego, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ww. ustawy jest dopuszczalne pod warunkiem m.in. takim, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m. Jak wynika z przedstawionych regulacji niedopuszczalne jest zaparkowanie pojazdu w sposób utrudniający przemieszczanie się pieszych i pozostawienie dla pieszych chodnika o szerokości mniejszej niż 1,5 m. Szerokość chodnika we wskazanej przez czytelnika lokalizacji wynosi 1,4 m. Mając na uwadze powyższe rozważania, należy jednoznacznie stwierdzić, że każde zatrzymanie lub postój pojazdu samochodowego w przedmiotowej lokalizacji jest zakazane, gdyż nie jest spełniony warunek związany z szerokością chodnika pozostawionego dla pieszych, a także warunek w przypadku którego zaparkowane pojazdy nie mogą utrudniać przemieszczania się pieszych. Zatrzymanie lub postój pojazdu samochodowego z naruszeniem zasad określonych w przepisach prawa o ruchu drogowym pociąga za sobą odpowiedzialność, co do zasady, za wykroczenie uregulowane w kodeksie wykroczeń. Funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej posiadają kompetencje w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących parkowania pojazdów niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jednocześnie z tego miejsca chciałbym zwrócić się do Państwa jako instytucji masowego przekazu z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przepisowe, niepozbawione właściwej wyobraźni i kultury wobec pozostałych uczestników ruchu drogowego korzystania z dróg i chodników. Nieważne czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower czy jak w opisanym przez czytelnika chcemy korzystać z chodnika zgodnie z jego przeznaczeniem pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i wzajemnym szacunku i kulturze na drodze - informuje Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowi Mazowieckiej.

2022/06/parking-szpital-3-jpg_62a9c8517959b

2022/06/parking-szpital-jpg_62a9c83578a67

Wasze opinie

kevin   14:02, 19.06.2022

a od czego jest straż miejska w tym mieście- niech za robotę się wezmą w końcu

straż miejska   03:24, 20.06.2022

musieliby kawę odłożyć

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.