Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Nur


Gmina Nur obchodziła Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej

24 marca to szczególny dzień w historii Polski, gdyż tego dnia obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej.

2023/03/gmina-nur-obchodzila-narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow-podczas-okupacji-niemieckiej-fot-urzad-gminy-nur-jpg_642141df3898e Fot. Urząd Gminy Nur

W czasie II wojny światowej Polacy stanowili największą grupę narodowościową ratującą Żydów w Europie. Szacuje się, że ratowało ich około 1.5 miliona Polaków, a jednym z nich był Wacław Budziszewski, który został "zawołany po imieniu" w piątek 24 marca. "Zawołani po imieniu" to Polacy, którzy zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady. Wszyscy oni ryzykowali swoim życiem, ukrywając Żydów i dostarczając im żywność oraz inne niezbędne rzeczy. Bez ich pomocy wiele osób nie przetrwałoby wojny.

W piątek 24 czerwca przez przedstawicieli parafii pw. św. Jana Apostoła w Nurze Urzędu Gminy Nur oraz Szkoły Podstawowej w Nurze zostały złożone kwiaty i zapalony znicz w hołdzie bohaterskiej postawy Wacława Budziszewskiego. Tym samym został on upamiętniony w sposób szczególny wśród mieszkańców swojej gminy. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby pamięć o tych, którzy niosąc pomoc innym, poświęcili swoje życie, była przekazywana kolejnym pokoleniom.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów jest okazją do uczczenia pamięci tych, którzy w czasie wojny zachowali się w sposób godny podziwu i ukazali swoje niezłomne wartości. Dzięki nim wiele osób przetrwało wojnę i udało się przekazać swoje historie kolejnym pokoleniom.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Wasze opinie

ErnastKet   20:10, 03.08.2023

With thanks, Numerous data. professional essay writing best college paper writing service term paper writing service

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.