Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Brok


W Broku złożymy hołd ofiarom. Zaproszenie na uroczystość upamiętnienia tragedii

Zbrodnia Katyńska to jedno z największych zbrodni wojennych w historii Polski, którą popełnili sowieccy żołnierze wiosną 1940 roku. 

2023/04/bu-7-jpg_642fe11b1c955 Fot. Urząd Miasta i Gminy Brok

W dniu 11 kwietnia 2023 roku minie 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 13. rocznica katastrofy Smoleńskiej. To dni, w których pamięć o ofiarach tych tragedii w sposób szczególny zawsze wzbudza nasze emocje i skłania do refleksji nad tym, co wydarzyło się w przeszłości i jakie konsekwencje niosą one do dzisiaj. Zbrodnia Katyńska to jedno z największych zbrodni wojennych w historii Polski, którą popełnili sowieccy żołnierze wiosną 1940 roku. Zamordowano wówczas około 22 tysiące polskich oficerów, którzy zostali aresztowani przez NKWD i osadzeni w obozach w rejonie Katynia, Charkowa oraz Tweru. Egzekucje przeprowadzono z wielką brutalnością i bezlitosną skutecznością, a ich ofiarom odebrano szanse na dalsze życie, karierę i realizację marzeń.

Katastrofa Smoleńska z kolei to wydarzenie, które miało miejsce 10 kwietnia 2010 roku i w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska, przedstawiciele władz państwowych, wojskowych i duchowieństwa oraz załoga samolotu. Tragedia ta do dziś jest źródłem wielu kontrowersji i dyskusji, a jej przyczyny i okoliczności pozostają tematem dla ekspertów i śledczych.

W związku z tymi wydarzeniami Urząd Miasta i Gminy Brok zaprasza do wzięcia udziału w uroczystości, która odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2023 roku o godzinie 11.00. W tym dniu, na Placu Kościelnym w Broku, zostaną złożone kwiaty pod Obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej. Będzie to okazja do wspólnego oddania hołdu ofiarom, złożenia kwiatów i refleksji nad tym, co wydarzyło się w przeszłości oraz jakie są konsekwencje tych tragedii dla nas dzisiaj.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.