Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Brok


Pamięć o ofiarach: mieszkańcy Broku oddają hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

Mieszkańcy miasta i gminy Brok oraz przedstawiciele władz samorządowych wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Podczas obchodów złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się za ofiary tych tragicznych wydarzeń.

2023/04/obchody-83-rocznicy-zbrodni-katynskiej-i-13-rocznicy-katastrofy-smolenskiej-fot-urzad-miasta-i-gminy-brok-jpg_64365957cd297 Fot. Urząd Miasta i Gminy Brok

W dniach 10 i 11 kwietnia mieszkańcy miasta i gminy Brok obchodzili ważne rocznice związane z historią Polski - 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Podczas uroczystych obchodów uczestnicy wspominali ofiary ludobójstwa dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej oraz tragiczne wydarzenia, kiedy to w godzinach porannych samolot z najważniejszymi osobistościami Rzeczypospolitej na pokładzie rozbił się pod rosyjskim lotniskiem w Smoleńsku. Organizacja uroczystych obchodów przez gminę Brok jest ważnym gestem, który pozwala pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach i oddać hołd ich ofiarom. W tym roku, 10 kwietnia, o godzinie 8.41, o której doszło do lotniczej katastrofy, na terenie miasta zabrzmiały syreny alarmowe, upamiętniając ten moment. Dzień później, we wtorek 11 kwietnia, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Pod Obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej, usytuowanym przed budynkiem Urzędu Gminy w Broku, zgromadzili się mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Na początku burmistrz Marek Młyński powitał wszystkich zgromadzonych i w kilku zdaniach odniósł się do bolesnych wydarzeń z przeszłości oraz zaznaczył, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy wówczas zginęli.

Następnie Proboszcz ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz przewodniczył krótkiej modlitwie, po której delegacje władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta i gminy Brok Markiem Młyńskim, przewodniczącym Rady Gminy Sylwestrem Runo oraz Zespołem Publicznych Placówek Oświatowych w Broku złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapaliły znicze pamięci w hołdzie zarówno oficerom zamordowanym w 1940 roku w Katyniu, jak i ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.