Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


Spotkanie z wójtem i podziękowania - Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo doceniona za swoją pracę

8 maja to szczególny dzień dla bibliotekarzy i bibliotekarstwa w Polsce, gdyż obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jest to okazja do uhonorowania pracowników bibliotek oraz podkreślenia roli, jaką odgrywają te instytucje w naszym społeczeństwie. W tym roku wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera oraz sekretarz gminy Robert Rosiak, postanowili uczcić to święto odwiedzając Bibliotekę Publiczną Gminy Andrzejewo.

2023/05/wladze-gminy-odwiedzily-biblioteke-w-andrzejewie-fot-urzad-gminy-andrzejewo-jpg_645ce6b64e460 Fot. Urząd Gminy Andrzejewo

W trakcie wizyty, władze gminy miały okazję spotkać się z kierownikiem biblioteki, Elżbietą Rostkowską, aby osobiście pogratulować jej zaangażowania i poświęcenia w szerzenie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy. W dowód uznania za jej pracę wręczyli Elżbiecie Rostkowskiej pięknego storczyka oraz list gratulacyjny. Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo to istotna instytucja kulturalna, która spełnia wiele funkcji. Jej głównym celem jest zaspokajanie potrzeb czytelniczych, kulturalnych, informacyjnych, edukacyjnych i rozrywkowych osób korzystających z jej zasobów. Biblioteka gromadzi i udostępnia czytelnikom bezpłatny dostęp do księgozbiorów, czasopism oraz gier planszowych, co przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności.

W ciągu 2022 roku Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo odnotowała imponujące wyniki. Zarejestrowano aż 611 aktywnych czytelników, którzy regularnie korzystają z biblioteki. Liczba wypożyczeń sięgnęła 15 tys. 864 woluminów, z czego 4 tys. 832 dotyczyły literatury dla dzieci, 8 tys. 76 dla dorosłych, a 1 tys. 576 to literatura popularnonaukowa. Ponadto, w ciągu roku zakupiono 1 tys. 186 nowości wydawniczych o wartości 36 tys. złotych, z czego połowę tej kwoty pozyskano z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka zdobyła także grant w wysokości 8 tys. złotych od Grupy Lokalnego Działania.

Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo nie tylko zapewnia dostęp do książek i innych materiałów czytelniczych, ale również organizuje różnorodne formy pracy skierowane do różnych grup wiekowych. Działania skierowane są zarówno do najmłodszych, osób dorosłych, jak również seniorów, aby sprostać różnorodnym potrzebom czytelników w każdym wieku.

Dla najmłodszych czytelników biblioteka zorganizowała wiele atrakcji i wydarzeń. W czasie ferii zimowych odbyły się specjalne zajęcia, które integrowały dzieci poprzez różnorodne formy zabawy i nauki. Ponadto nauczono ich twórczego myślenia podczas warsztatów plastycznych z okazji Dnia Babci i Dziadka, a także zapewniono rozrywkę w postaci spektakli teatralnych. Dzieci miały również możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych, podczas których ozdabiały choinki i stroiki wielkanocne. Dodatkowo odbyły się zajęcia muzyczno-ruchowe oraz niezwykłe spotkanie "Noc w bibliotece - spotkanie z magikiem Maciejem Piskorzem", które dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń.

Dla osób dorosłych również przygotowano wiele interesujących wydarzeń. Organizowane były spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, takimi jak policjant czy strażak, które miały na celu edukację i promowanie bezpieczeństwa w społeczności lokalnej. Odbyło się także spotkanie z wójt gminy Beatą Ponichterą, podczas którego mieszkańcy mieli możliwość przedyskutowania lokalnych spraw i inicjatyw. Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo aktywnie angażuje się również w upamiętnianie historycznych wydarzeń jak na przykład lekcja historyczna z pasjonatem historii Jarosławem Strękowskim z okazji 83. rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą.

W ramach obchodów narodowego czytania, biblioteka zorganizowała wspólne czytanie "Ballad i romansów Adama Mickiewicza", które zgromadziło miłośników literatury oraz poezji. Dodatkowo biblioteka regularnie zaprasza mieszkańców na przegląd nowości wydawniczych oraz tworzy wystawy tematyczne związane z ważnymi rocznicami historycznymi. Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo angażuje się także w promowanie gry w szachy, organizując specjalne zajęcia dla miłośników tej dyscypliny. Szachy nie tylko rozwijają umiejętności logicznego myślenia, ale także wzmacniają koncentrację i rozwijają zdolności strategiczne.

Dzięki zaangażowaniu i różnorodnym działaniom biblioteki, mieszkańcy gminy mają nie tylko dostęp do cennych zasobów czytelniczych, ale także możliwość uczestniczenia w wielu atrakcyjnych i rozwijających wydarzeniach kulturalnych. Ta instytucja odgrywa istotną rolę w budowaniu społeczności lokalnej, integrując mieszkańców i zachęcając do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.