Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


Sentymentalna podróż w czasie - Spotkanie absolwentów Szkoły Podstawowej w Andrzejewie po 62 latach

Grupa siedmiu absolwentów Szkoły Podstawowej w Andrzejewie z 1961 roku spotkała się, aby móc odwiedzić dawną szkołę oraz powspominać lata z młodości, kiedy do niej uczęszczali. Spotkanie było niezwykłą podróżą w czasie i ożywiło wszystkie dawne chwile.

2023/06/spotkanie-absolwentow-szkoly-podstawowej-w-andrzejewie-po-62-latach-jpg_647878ca8eb92 Fot. Urząd Gminy Andrzejewo

W czwartek 18 maja o godzinie 11.00 u stóp figury błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zebrała się grupa siedmiu absolwentów Szkoły Podstawowej w Andrzejewie, którzy ukończyli szkołę w 1961 roku. Spotkanie było inicjowane i zorganizowane przez Antoniego Kalupę, obecnie rezydującego w Ostrowi Mazowieckiej. Absolwentów serdecznie przywitała na miejscu Beata Ponichtera, wójt gminy Andrzejewo. Po krótkiej rozmowie i powitaniach, zgodnie z planem spotkania, grupa udała się do szkoły, którą kiedyś uczęszczali.

Podczas wizyty w szkole, absolwenci mieli okazję zobaczyć, jak wiele się zmieniło przez ostatnie dziesięciolecia. Oprowadzani przez dyrektora Wojciecha Strzeszewskiego, goście zauważali różnice i podziwiali postęp, który zaszedł w ich dawnej szkole. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciastku. Na pożegnanie każdy otrzymał pamiątkowy długopis z adresem mailowym szkoły oraz płyty zawierające pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego "Iskra", wydane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Następnie grupa udała się do Gminnej Biblioteki Publicznej na dalszą część spotkania. W kameralnej atmosferze, siedząc przy stole pełnym przekąsek, absolwenci dzielili się swoimi wspomnieniami z lat szkolnych i refleksjami z codziennego życia. Organizator spotkania, Antoni Kalupa, wymienił imiona i nazwiska wszystkich 39 absolwentów z 1961 roku. Z tej liczby, co najmniej osiemnaście osób już nie żyje, z kilkoma nie było możliwości kontaktu, a niektórzy nie mogli uczestniczyć z powodu problemów zdrowotnych lub innych przeszkód.

Spotkanie nie mogło dojść do skutku bez wsparcia lokalnej społeczności. Wójt gminy uczestniczyła w spotkaniu i zadbała o pyszne kanapki i szampana, a Gminna Biblioteka Publiczna udostępniła miejsce na spotkanie. Absolwenci otrzymali również okolicznościową publikację Ryszarda Skłodowskiego "Cierniste ścieżki posługi duszpasterskiej Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego", wydaną z okazji uświetnienia uroczystości odsłonięcia i poświęcenia figury błogosławionego Kardynała.

W trakcie spotkania, zebrani składali podziękowania dla wójt Beaty Ponichtery, za jej zaangażowanie w organizację spotkania i gościnność. Podziękowania kierowali także w stronę kierowniczki Gminnej Biblioteki Publicznej w Andrzejewie, Pani Elżbiety Rostkowskiej, za udostępnienie miejsca na spotkanie.

Spotkanie absolwentów było okazją do powrotu do przeszłości, wznowienia starych znajomości, podzielenia się doświadczeniami i refleksjami na temat zmian, które zaszły w szkole i gminie przez ostatnie sześćdziesiąt lat. Ta nostalgiczną podróż w czasie udokumentowali:

  • Brzozowska Teresa (Rybaczewska)
  • Gołaś Wanda (Penkala)
  • Kalupa Antoni
  • Polak Kazimiera (Wyszomirska)
  • Piechowicz Maria (Kos)
  • Skłodowski Ryszard
  • Sołowiński Andrzej

Spotkanie pokazało, że mimo upływu lat, więzi szkolne nadal są silne, a wspomnienia z młodości, choć odległe, nadal są jasne. Wspólne doświadczenia i sentymentalna podróż w czasie na pewno utrwaliły się w pamięci uczestników spotkania. Organizatorzy i uczestnicy mają nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana w przyszłości, co pozwoli na utrzymanie łączności i pamięci o szkolnych latach.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.