Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


84. Rocznica Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem: pamięć, duma i wdzięczność (zdjęcia)

Dnia 17 września 2023 roku w Andrzejewie odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne poświęcone obchodom 84. Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. W tym roku upamiętniono wydarzenia z 12 i 13 września 1939 roku, oddając hołd bohaterom, którzy zginęli w walce za wolność i niepodległość Polski.

2023/09/4-jpg_650a91521da0a Fot. Urząd Gminy w Andrzejewie

Rozpoczęcie obchodów miało miejsce o godzinie 12.30 Mszą Świętą, odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie. Ksiądz proboszcz Jerzy Kruszewski, w swoim kazaniu, podkreślił znaczenie walki żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, wyrażając wdzięczność dla tych, którzy oddali życie za Polskę. Przemówienie było nie tylko hołdem dla poległych, ale również przypomnieniem o aktualnej roli Wojska Polskiego.

Po zakończeniu Mszy, uroczystości przeniosły się na cmentarz parafialny. Na tym cmentarzu spoczywa ponad 400 żołnierzy 18 Dywizji Piechoty. Wójt Gminy Andrzejewo, Pani Beata Ponichtera, przywitała licznie zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych i wojskowych. Przemówienia gości poruszały tematykę cierpień wojennych oraz heroizmu żołnierzy, którzy walczyli w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem.

Następnie odbyło się odczytanie Apelu Poległych oraz Salwa Honorowa. Wszystkie obecne delegacje złożyły kwiaty na grobach żołnierzy, oddając im tym samym ostatni hołd. Wśród nich była również Delegacja Gminy Andrzejewo. Uczniowie lokalnej szkoły podstawowej zaprezentowali pieśni patriotyczne, a Urszula Jagielska, mieszkanka Gminy Andrzejewo, odczytała wiersz pt. "Żołnierskie Wyznania".

Po oficjalnych uroczystościach, na miejscowym boisku sportowym zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego i wystawę militariów, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Była to doskonała okazja do zaznajomienia się z historią bitwy, jak również z nowoczesnym sprzętem Wojska Polskiego.

Uroczystości z okazji 84. Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem są nie tylko wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach, ale również okazją do manifestacji ducha patriotycznego. Mieszkańcy Andrzejewa oraz goście gromadzą się każdego roku, by uczcić tych, którzy walczyli i zginęli za Polskę. Jest to również okazja do refleksji i zadumy, oraz przypomnienie, że historia wciąż ma dla nas wiele do powiedzenia. Uroczystości są organizowane przez Wójta Gminy Andrzejewo Beatę Ponichterę oraz 18 Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach.

2023/09/3-1-jpg_650a912b6a4bd Fot. Urząd Gminy w Andrzejewie

2023/09/1-1-jpg_650a9108bdcf1 Fot. Urząd Gminy w Andrzejewie

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.