Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


105. rocznica odzyskania niepodległości w gminie Andrzejewo (zdjęcia)

11 listopada 2023 roku obchodzono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W gminie Andrzejewo obchody święta trwały od 9 do 12 listopada i nawiązywały do czasów z listopada 1918 roku.

2023/11/2-jpg_65572aab4506e Fot. Urząd Gminy w Andrzejewie

9 listopada w szkołach podstawowych gminy Andrzejewo odbyły się uroczyste akademie. Uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Razem odśpiewali hymn państwowy oraz zaprezentowali program artystyczny upamiętniający 105. rocznicę odzyskania niepodległości, prezentując pieśni oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

10 listopada o godzinie 12:00 władze gminy Andrzejewo wraz z mieszkańcami oraz społecznością szkół podstawowych złożyły kwiaty na grobach żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski. W uroczystości wzięły udział delegacje reprezentujące przedstawicieli instytucji publicznych i kościoła, a także uczniowie szkół podstawowych wraz z dyrekcją. W okolicznościowym wystąpieniu wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera podkreśliła szczególną wagę tego święta dla historii Polski oraz Polaków. Mówiła również o trudach walk i cierpieniu żołnierzy, którzy powinni być dla nas wzorem patriotyzmu, waleczności, męstwa oraz odwagi.

Tego samego dnia w oddziałach przedszkolnych gminy Andrzejewo odbyły się uroczystości patriotyczne. Dzieci z każdej grupy wiekowej trzymając w dłoniach flagę Polski, odśpiewały Hymn Polski. Był to bardzo ważny moment, w którym dzieci od najmłodszych lat są uświadamiane, jak ważne jest bycie Polakiem - patriotą.

Ostatnim wydarzeniem, które odbyło się w gminie Andrzejewo i nawiązywało do święta niepodległości, był występ chóru z Klubu Seniora w Andrzejewie. Koncert odbył się w niedzielę 12 listopada po mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP w Andrzejewie. Chór zaprezentował pieśni patriotyczne nawiązujące do święta odzyskania Niepodległości.

Mieszkańcy, chcący wysłuchać występów, licznie zgromadzili się w andrzejewskiej świątyni. Podczas wystąpienia członkinie chóru: Teresa Litwa oraz Teresa Świderska recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, wprowadzając słuchaczy w nastrój przejęcia. Na zakończenie ks. Jerzy Kruszewski - proboszcz parafii w Andrzejewie podziękował członkom Klubu Seniora za piękny, przejmujący występ. skierował również wyrazy wdzięczności do przybyłych parafian, którzy chętnie uczestniczyli w wydarzeniu.

Wszystkie wydarzenia, które odbyły się w gminie Andrzejewo w dniach 9-12 listopada, miały na celu ożywienie w mieszkańcach cech patriotyzmu, empatii, odwagi. Były to formy, poprzez które uczestnicy w każdym wieku mogli czcić pamięć za poległych żołnierzy w walkach o wolność naszej Ojczyzny - Polski, stoczonych w listopadzie 1918 roku.

Źródło: Urząd Gminy w Andrzejewie

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: 105. rocznica odzyskania niepodległości w gminie Andrzejewo (zdjęcia)

1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.