Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z miasta


Jaki agregat prądotwórczy sprawdzi się na działkę?

Działka rekreacyjna to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w sezonie letnim. Doskonale, jeśli wyposażona jest we wszystkie media. Co jednak, kiedy nie ma dostępu do prądu? To spore utrudnienie, jednak okazuje się, że łatwo można sobie poradzić z tym problemem. Wystarczy zakup niewielkiego, przenośnego agregatu prądotwórczego. Czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia? Podpowiadamy w poniższym tekście!

2024/03/jaki-agregat-pradotworczy-sprawdzi-sie-na-dzialke-65f5c5cfbf5c8-jpg_65f941ac1e2f0

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które przetwarza energię paliwa na energię mechaniczną. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, korzystnym ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych, jest agregat prądotwórczy zasilany olejem napędowym (dieslem). Silniki wysokoprężne są trwałe, odporne na awarie i stosunkowo tanie w eksploatacji. Każdy agregat wyposażony jest w zbiornik paliwa, do którego należy nalać olej napędowy napędzający silnik. Energia mechaniczna silnika jest w prądnicy przetwarzana na energię elektryczną. W ten sposób, na wyjście agregatu dostarczany jest prąd, którym można zasilić instalację elektryczną lub wybrane odbiorniki.

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę decydując się na zakup?

Rynek oferuje zróżnicowane rozwiązania, dlatego żeby podjąć najlepszą decyzję, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami i cechami agregatów prądotwórczych. Wybierając urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na:

  • fazowość – agregaty trójfazowe generują napięcie 400 V i przeznaczone są do zasilania odbiorników trójfazowych oraz mieszanych (jendo- i trójfazowych), natomiast agregaty jednofazowe wytwarzają napięcie 230 V i zasila się nimi odbiorniki jednofazowe,
  • moc – należy ją dobrać odpowiednio do sumy mocy odbiorników, które będą zasilane z agregatu,
  • AVR (Automatic Voltage Regulator) – to system zapewniający utrzymanie stałego poziomu generowanego napięcia. AVR eliminuje wahania napięcia, co jest istotne dla ochrony wrażliwych na fluktuacje napięcia, podłączonych do agregatu urządzeń elektronicznych,
  • SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy), znane też jako ATS (Automatic Transfer Switch) – automatyczne załączanie i wyłączanie agregatu przyłączonego do sieci elektroenergetycznej. System zapewnia nieprzerwane zasilanie i minimalizuje potrzebę ręcznej obsługi. Istotne jest, by ATS był dodatkową opcją agregatu, co umożliwia klientowi wybór, czy potrzebuje funkcji SZR, czy też nie.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie generatora jest możliwość dostosowania agregatu do pracy wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na to, że agregat jest urządzeniem spalinowym, żeby mógł pracować w budynku, musi posiadać system odprowadzania spalin.

Praktyczne zastosowania agregatu prądotwórczego na działce rekreacyjnej

Poniżej zamieszczamy kilka przykładów urządzeń i zastosowań agregatu prądotwórczego na działce rekreacyjnej, które pomogą czytelnikom zrozumieć, jak mogą wykorzystać takie urządzenie w praktyce:

  • Oświetlenie - agregat może zasilać zewnętrzne lampy, oświetlenie tarasu czy altany, co jest szczególnie przydatne po zmroku.
  • Narzędzia ogrodowe - jeśli działka wymaga prac porządkowych lub pielęgnacyjnych, agregat prądotwórczy umożliwi zasilanie elektrycznych narzędzi ogrodowych, takich jak kosiarki, czy piły.
  • Sprzęt kuchenny - podczas gotowania na świeżym powietrzu lub w letniej kuchni, agregat może zasilać małe urządzenia kuchenne jak mikser, toster, czy nawet mała lodówka lub zamrażarka.
  • Rozrywka - na działce rekreacyjnej często spędzamy czas na relaksie, dlatego agregat może być używany do zasilania urządzeń rozrywkowych, takich jak radio, telewizor, odtwarzacz DVD czy konsole do gier.
  • Urządzenia grzewcze - w chłodniejsze dni można użyć agregatu do zasilania elektrycznych grzejników.
  • Ładowanie urządzeń - agregat pozwala na ładowanie telefonów komórkowych, laptopów czy akumulatorów do różnych urządzeń, co jest szczególnie przydatne podczas dłuższych pobytów na działce bez dostępu do stałego źródła prądu.

Agregat na działkę – na co zwrócić uwagę?

Działka rekreacyjna to miejsce specyficzne pod względem doboru agregatu prądotwórczego. Kiedy nie ma możliwości przyłączenia do sieci elektroenergetycznej lub użytkownik działki nie chce wnioskować o przyłącze z innych przyczyn, racjonalnym i praktycznym rozwiązaniem będzie prądotwórczy agregat przenośny. Na działkę wystarczy urządzenie jednofazowe o niewielkiej mocy rzędu kilku kilowatów (kW) mocy. Propozycje konkretnych modeli możesz znaleźć we wpisie jednego z polskich producentów, między innymi tutaj: https://proton-polska.pl/Jaki-agregat-pradotworczy-wybrac-na-dzialke-blog-pol-1621252501.html 

Decydując się na generator na działkę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, dobrze jest wybrać producenta lub dystrybutora, który dostarcza nabywcy urządzenie w wariancie „ready to go”, czyli w pełni zmontowane, z naładowanym akumulatorem i zalane płynami eksploatacyjnymi (olejem silnikowym, płynem chłodniczym). Taki agregat wymaga jedynie dolania paliwa i jest gotowy do pracy. Dobrze, jeśli urządzenie posiada kółka, które ułatwiają przemieszczanie po działce. Inną istotną cechą jest wyposażenie agregatu we wspomniany już system odprowadzania spalin, jeśli, co do zasady, agregat ma pracować w pomieszczeniu.

Kupując agregat na działkę, warto również zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu – im mniej decybeli, tym bardziej komfortowe korzystanie z urządzenia. Należy podkreślić również, że agregat na działkę nie wymaga SZR, ale powinien być wyposażony w AVR. Niemal wszystkie dzisiejsze odbiorniki elektryczne wyposażone są w elektronikę, która bez AVR łatwo ulega uszkodzeniu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz