Opublikowano

Podsumowanie roku, ocena wójt i... "bedubedu, bedubedu". Pełna pytań (i odpowiedzi) absolutoryjna sesja Rady Gminy Wąsewo

2025 był rokiem rozwoju, inwestycji i skutecznego działania gminy Wąsewo. Zapisze się w historii gminy jako okres wyjątkowej aktywności inwes

2025 był rokiem rozwoju, inwestycji i skutecznego działania gminy Wąsewo. Zapisze się w historii gminy jako okres wyjątkowej aktywności inwestycyjnej oraz konsekwentnej realizacji działań służących mieszkańcom - tak wójt Urszula Nadratowska rozpoczęła na sesji Rady Gminy 25 czercwa 2026 prezentację raportu o stanie gminy za 2025 rok (a dla radnych to był wstęp do ważnych uchwał podsumowujących jej pracę - wotum zaufania i absolutorium).

- Dzięki skutecznej i wieloletniej pracy -  bo to, co wydarzyło się w 2025 roku jest efektem wieloletnich działań pracowników urzędu gminy i jednostek powiązanych, radnych tej i poprzedniej kadencji, moich i poprzedniego wójta - mogliśmy zrealizować szereg przedsięwzięć, które znacząco wpłynęły na rozwój gminy i poprawę jakości życia mieszkańców - mówiła wójt Urszula Nadratowska.

Powiedziała, że rok 2025 był rekordowy pod względem inwestycji. Wydano na nie ponad 18 mln zł. 

- Powstały nowe odcinki dróg, przebudowano istniejące ciągi komunikacyjne, a Wąsewo zyskało nowe oblicze dzięki procesowi rewitalizacji (na rewitalizację części wsi Wąsewo i Wąsewo Kolonia wydano 2,9 mln zł, w tym 2,1 mln z Polskiego Ładu, 200 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego, gmina dołożyła 577 tys. zł. Druga część tej inwestycji sfinansowana jest w 2026 roku, wartość całkowita - ok. 5 mln zł - przyp. red.) i tworzeniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej i mieszkaniowej - mówiła wójt. Podkreśliła, że gmina skutecznie pozyskiwała środki zewnętrzne.

- Dzięki temu możliwa była realizacja inwestycji o wartości niespotykanej w historii samorządu - zaznaczyła. - Równocześnie utrzymana została dobra sytuacja finansowa - dochody budżetowe wykonano na wysokim poziomie, wypracowano znaczącą nadwyżkę operacyjną, a poziom zadłużenia został zmniejszony. Jest to dowód odpowiedzialnej polityki finansowej oraz skutecznego gospodarowania środkami publicznymi. 

Na 31.12.2025 r. zadłużenie gminy wynosiło 7,3 mln zł i było niższe o 200 tys. zł w porównaniu do 2024 roku. 

- Podsumowując, mogę powiedzieć, że gmina Wąsewo jest w stabilnej sytuacji finansowej, mamy bardzo wysoką aktywność inwestycyjną, skutecznie pozyskujemy środki zewętrzne. Cieszę się, że udało nam się to wszystko zrealizować, jestem dumna ze swoich pracowników i składam im wyrazy uznania. Kłaniam się również radnym za podjęte decyzje i wspieranie - zakończyła ponadpółgodzinne wystąpienie. - Według mnie kierunek rozwoju gminy Wąsewo, do którego dążymy, jest jak najbardziej słuszny. 

Tadeusz Bąk - przewodniczący Rady Gminy Wąsewo zaprosił radnych do debaty nad raportem. 

Radna Alina Łoniewska miała kilka szczegółowych pytań. Dopytywała m.in., na co były przeznaczone pieniądze z podatu PIT, które były o 6 mln większe w stosunku do roku poprzedniego (nawiązując do skromnego zmniejszenia zadłużenia gminy), o inwestycje wodociągowe (w tym wymianę wodomierzy, budowę studni), jakie gmina poniosła wydatki na utrzymanie mienia komunalnego, w tym wiejskich domów kultury (ten temat zresztą powracał podczas sesji), z czego wynika wzrost wydatków o ponad 12 proc. za oświetlenie uliczne, podczas gdy większość lamp jest wymieniona na solarne, z czego wynikają niższe wydatki GOPS (o 231 tys. zł) z stosunku do 2024 roku, ile osób skorzystało z programu "Opieka 75 plus" (8 osób - odpowiedziała kierownik GOPS) i "Korpus wsparcia dla seniorów" (12 osób)...

- Jakie kroki poczyniono w ub. roku na rzecz utworzenia przedszkola w Brudkach Starych? - to kolejna kwestia, o którą pytała radna Łoniewska.

Wójt odpowiedziała na prawie wszystkie poruszone przez radną zagadnienia (część radna otrzyma na piśmie).

- Wodomierze i studnię mamy w budżecie na 2026 rok, rozbudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej jest prowadzona na bieżąco, na większe prace musimy znaleźć środki zewnętrzne - oto część odpowiedzi wójt Urszuli Nadratowskiej. - Jeśli chodzi o żłobek w Brudkach Starych - w 2025 roku był tworzony projekt, było pozyskiwane dofinansowanie. Jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne - różnica w cenie wynika z opłat abonamentowych, które są coraz wyższe, z opłat przesyłowych, poza tym sieć jest dłuższa niż w poprzednich latach. 

- W której z ośmiu dużych inwestycji miała pani udział w pozyskaniu środków - zapytał wójt Nadratowską przewodniczący RG Tadeusz Bąk.

- Niektóre inwestycje były częściowo finansowane z funduszy, które już my pozyskaliśmy, np. zakup samochodu strażackiego - 150 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Udało nam się też zdobyć środki, których rada nie wprowadziła do budżetu - mówiła.

- Podpowiem, na pewno był udział w drodze Wąsewo-Kolonia - Wysocze, i to wszystko - mówił przewodniczący.

- Przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości Grębki - pozyskaliśmy 200 tys. zł - kontynuowała wójt. - To nie jest tak, że w jednym roku składa pan wniosek o dotację i w tym samym roku realizuje inwestycję, a przypominam, że jestem wójtem od połowy 2024 roku. 

Dyskusja toczyła się przez ponad godzinę. Dotyczyła m.in. kształtu raportu, oświaty, zasadności rewitalizacji, gospodarki mieszkaniowej, obciążeń dla budżetu gminy, polityki informacyjnej gminy - tu refleksją podzielił się radny Andrzej Kotynia.

- Mnie brakuje w tym raporcie wizji przyszłości, brakuje mi pomysłów na dalsze, wzniośle mówiąc, lepsze życie mieszkańców - podsumował radny Kotynia.

- Staraliśmy się w tym raporcie ująć jak najwięcej państwa uwag z poprzedniego roku. Nie wszystkie działalności być może są tak pokazane jakby państwo sobie tego życzyli. Ale poprawimy się, może uda nam się w przyszłym roku dopasować tak, żeby państwu raport podobał się bardziej - mówiła Urszula Nadratowska.

Radny Grzegorz Jaworski odniósł się do części inwestycyjnej.

- Faktycznie, większość środków pozyskana została przez poprzedniego wójta, tylko jest haczyk taki, że to wszystko było na zasadzie "zaprojektuj i wybuduj", dlatego to tak długo trwało. Samo podniesienie rąk przez radnych i pozyskanie pieniędzy to nie wszystko - jest realizacja, rozliczenie. I za to dziękuję, bo to duży wysiłek, żeby zrealizować tak gigantyczne inwestycje. 

Ostatecznie w głosowaniu radni udzielili wójt wotum zaufania (9 radnych było za, wstrzymało się 3), a także absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok (10 radnych było za, 2 osoby się wstrzymały). 

Odczytywanych było podczas tej sesji sporo dokumentów o podobnej treści. Radny Krzysztof Gałązka - lekko poirytowany (a może zmęczony?) - zwrócił na to uwagę.

- Siedzimy tu praktycznie dwie godziny, czytamy wciąż to samo. Opinie dostajemy, mamy je na tablecie i sprawdzamy tylko, czy ci, którzy czytają, robią to dobrze. Czy to jest potrzebne? Wnoszę to pod rozwagę. Przewodniczący komisji by przeczytał krótko czy dane się zgadzają, i byłoby dobrze. A tak to bedubedu,  bedubedu i spać nam się chce. Przedłużamy niepotrzebnie.

- Dziękuję za tę opinię, ale póki co procedury nas obowiązują. Niemniej dopytamy naszą radcę prawną, w którym momencie i w jaki sposób możemy uprościć procedurę tak, aby była zgodna z prawem - odparł przewodniczący Tadeusz Bąk.  

 

 

💬 Komentarze (0)

Chronione przez reCAPTCHA
Ładowanie komentarzy...

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Komentarze (0)
Opcje

Dostosuj preferencje treści:

Dołącz