Opublikowano . Powiat ostrowski | Sport | Kolarstwo


Rajd rowerowy w Andrzejewie. Upamiętnili poległych

W niedzielne popołudnie odbył się po raz pierwszy w Andrzejewie rajd rowerowy pn. "Pamiętamy". Celem imprezy było upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku - bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem.

2018/09/rajd-rowerowy-pamietamy-jpg_5b983efb71229 Fot. archiwum organizatora

W rajdzie uczestniczyło niemal 100 osób pragnących pielęgnować lokalną historię oraz włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Cykliści wyruszyli sprzed kościoła parafialnego w Andrzejewie. Do pokonania mieli około 35 kilometrów. Rajd miał charakter nie tylko rekreacyjny, ale też edukacyjny.

Podczas przejazdu zorganizowano pięć przystanków w miejscach historycznych. Pierwszy z nich miał miejsce w Dmochach-Wochach, gdzie znajduje się symboliczna mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z Niemcami.

Uczestnicy rajdu poznali również historię poszukiwań kpt. Władysława Dąbrowskiego, a Ewa Zielonka, nauczyciel historii, opowiedziała także o pracach ekshumacyjnych oraz o niemieckim szpitalu polowym, w którym opatrywano rannego dowódcę 18 Dywizji Piechoty - płk. Stefana Kosseckiego.

Kolejnym punktem podróży był dom Pieńkosów we wsi Łętownica-Parcele, w którym tuż przed bitwą przebywał płk Aleksander Hertel, dowodzący szturmem 18. Dywizji Piechoty w nocy z 12 na 13 września. Słuchacze poznali losy dowódców wojsk walczących w bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą, jak i dane dotyczące sił polskich i niemieckich podczas starcia.

Przejeżdżając przez miejscowość Srebrny Borek uczestnicy udali się do kościoła filialnego parafii Andrzejewo, gdzie została odmówiona modlitwa za poległych w czasie bitwy. Następnie zapalono pamiątkowy znicz przy pomniku w Łętownicy, po czym wszyscy udali się w kierunku Andrzejewa, starą polną drogą przez którą wiódł szlak głównego natarcia polskich oddziałów w 1939 r.

Następnym przystankiem było miejsce ostatecznego starcia kolumny szturmowej "Taran", gdzie obecnie znajduje się odrestaurowana w tym roku, przydrożna kapliczka ufundowana przez uczestnika walk mieszkającego przed laty w Andrzejewie Franciszka Ościłowskiego.

Po kilkugodzinnej podróży cykliści dotarli do miejsca docelowego - zbiorowej mogiły bohaterów walczących we wrześniu 1939 roku na polach Łętownicy i Andrzejewa, znajdującej się na cmentarzu grzebalnym w Andrzejewie. Oddając hołd poległym odśpiewano hymn państwowy i zapalono znicz.

Wspólny przejazd zakończył się konkursem historycznym, podczas którego najlepszym słuchaczom wręczono nagrody. Był to dzień pełen wrażeń i olbrzymiej dawki historii.

Rajd był jedną z imprez towarzyszących oficjalnym obchodom 79 rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą organizowanych w tym roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Andrzejewo.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Rajd rowerowy w Andrzejewie. Upamiętnili poległych

1/260
2/260
3/260
4/260
5/260
6/260
7/260
8/260
9/260
10/260
11/260
12/260

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.