Opublikowano . Powiat ostrowski | Sport | Kolarstwo


Rajd rowerowy w Andrzejewie. Upamiętnili poległych

W niedzielne popołudnie odbył się po raz pierwszy w Andrzejewie rajd rowerowy pn. "Pamiętamy". Celem imprezy było upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku - bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem.

2018/09/rajd-rowerowy-pamietamy-jpg_5b983efb71229Fot. archiwum organizatora

W rajdzie uczestniczyło niemal 100 osób pragnących pielęgnować lokalną historię oraz włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Cykliści wyruszyli sprzed kościoła parafialnego w Andrzejewie. Do pokonania mieli około 35 kilometrów. Rajd miał charakter nie tylko rekreacyjny, ale też edukacyjny.

Podczas przejazdu zorganizowano pięć przystanków w miejscach historycznych. Pierwszy z nich miał miejsce w Dmochach-Wochach, gdzie znajduje się symboliczna mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z Niemcami.

Uczestnicy rajdu poznali również historię poszukiwań kpt. Władysława Dąbrowskiego, a Ewa Zielonka, nauczyciel historii, opowiedziała także o pracach ekshumacyjnych oraz o niemieckim szpitalu polowym, w którym opatrywano rannego dowódcę 18 Dywizji Piechoty - płk. Stefana Kosseckiego.

Kolejnym punktem podróży był dom Pieńkosów we wsi Łętownica-Parcele, w którym tuż przed bitwą przebywał płk Aleksander Hertel, dowodzący szturmem 18. Dywizji Piechoty w nocy z 12 na 13 września. Słuchacze poznali losy dowódców wojsk walczących w bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą, jak i dane dotyczące sił polskich i niemieckich podczas starcia.

Przejeżdżając przez miejscowość Srebrny Borek uczestnicy udali się do kościoła filialnego parafii Andrzejewo, gdzie została odmówiona modlitwa za poległych w czasie bitwy. Następnie zapalono pamiątkowy znicz przy pomniku w Łętownicy, po czym wszyscy udali się w kierunku Andrzejewa, starą polną drogą przez którą wiódł szlak głównego natarcia polskich oddziałów w 1939 r.

Następnym przystankiem było miejsce ostatecznego starcia kolumny szturmowej "Taran", gdzie obecnie znajduje się odrestaurowana w tym roku, przydrożna kapliczka ufundowana przez uczestnika walk mieszkającego przed laty w Andrzejewie Franciszka Ościłowskiego.

Po kilkugodzinnej podróży cykliści dotarli do miejsca docelowego - zbiorowej mogiły bohaterów walczących we wrześniu 1939 roku na polach Łętownicy i Andrzejewa, znajdującej się na cmentarzu grzebalnym w Andrzejewie. Oddając hołd poległym odśpiewano hymn państwowy i zapalono znicz.

Wspólny przejazd zakończył się konkursem historycznym, podczas którego najlepszym słuchaczom wręczono nagrody. Był to dzień pełen wrażeń i olbrzymiej dawki historii.

Rajd był jedną z imprez towarzyszących oficjalnym obchodom 79 rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą organizowanych w tym roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Andrzejewo.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies