Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Sport | Tenis


Tenis ziemny w Polsce i w regionie. Rozmawiamy z właścicielem kortów tenisowych w Komorowie

10 października to historyczna data dla polskiego tenisa ziemnego. Iga Świątek, 19-letnia polska tenisistka, wygrywa w finale French Open 2020. Tegoroczną edycję zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu przeszła w imponującym stylu. O tym sukcesie, a także o kondycji tenisa ziemnego w Polsce i w regionie rozmawiamy z Andrzejem Tułowieckiem, właścicielem kortów tenisowych w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej.

2020/11/tenis-ziemny-rakieta-jpg_5fa8fb4db86fc

Jak odbiera Pan oraz lokalni pasjonaci tenisa spektakularny sukces Igi Świątek w Paryżu?
Sukces Igi Świątek w Paryżu jest ogromną niespodzianką i niewątpliwie największym sukcesem polskiego tenisa. Jeszcze żadnemu polskiemu tenisiście ani tenisistce nie udało się wygrać turnieju Wielkiego Szlema. O ile takiego sukcesu oczekiwalibyśmy od Igi w przyszłości ze względu na jej ogromne postępy w ostatnim czasie, to fakt, że osiągnęła to w tym roku jest zaskoczeniem. W lokalnym środowisku tenisowym naturalnie był to temat numer jeden i jest powodem do zadowolenia każdego Polaka.

Czy po tym sukcesie obserwujecie Państwo wzrost zainteresowania tenisem ziemnym?
Zainteresowanie tenisem spowodowane sukcesem Igi na tę chwilę jest niewielkie. Po tym zwycięstwie Igi więcej osób będzie zainteresowanych oglądaniem jej występów w kolejnych turniejach i kolejne sukcesy przełożą się na większe zainteresowanie tenisem. Niewątpliwie w obecnej sytuacji epidemiologicznej spowodowanej wirusem covid-19 wiele osób powstrzymuje się przed podejmowaniem pewnych aktywności.

Jak ocenia Pan rozwój tenisa ziemnego w Polsce? Czy młode talenty bez sponsorów, bez wsparcia finansowego mają szansę w tej dyscyplinie?
Uczestniczyłem w konferencjach Polskiego Związku Tenisowego i stąd mi wiadomo o działaniu programów wparcia dla klubów i stowarzyszeń, które przyczyniają się do rozwoju tej dyscypliny. W ostatnich zaledwie kilku latach powstało bardzo dużo obiektów krytych w Polsce najczęściej prywatnych, ale mających duży wpływ na upowszechnianie tenisa. Bardzo często ośrodki wypoczynkowe dysponują w swojej ofercie możliwością gry w tenisa.
Tenis ziemny to jedna z dyscyplin, którą trzeba zacząć uprawiać w odpowiednio młodym wieku, żeby myśleć o sukcesach na miarę Agnieszki Radwańskiej czy Igi Świątek. Jest to proces długotrwały i wymagający ogromnych wyrzeczeń. Niestety bez zainwestowania dużych pieniędzy sukces jest mało prawdopodobny. Jako przykład można podać dziadka sióstr Radwańskich, który sprzedawał obrazy z prywatnej kolekcji, aby móc sponsorować rozwój wnuczek. Oczywiście posyłając swoje dzieci na zajęcia tenisa nie musimy dążyć do sukcesów międzynarodowych. Lokalnie odbywa się wiele turniejów w których można się sprawdzać i mieć z tego ogromną satysfakcję.

Tenis ziemny nie jest znaną dyscypliną w Polsce. Dlaczego warto go trenować?
Rzeczywiście tenis ziemny nie należy do grona popularnych dyscyplin sportowych uprawianych w naszym kraju. Zapewne decydującym czynnikiem są koszty utrzymania obiektów. Powierzchnia jaką zajmuje kort to około 600m kwadratowych (pole gry plus pobocze) dla dwóch grających. Na tej powierzchni można zorganizować zajęcia o wiele liczniejsze w innych dyscyplinach. Następnym czynnikiem jest sezonowość. Przez znaczną część roku (jesień, zima) brak możliwości uprawiania tego sportu powoduje, że wiele osób które zaczęły przygodę z tenisem już do niego nie wraca.
Tenis, jak wiele innych dyscyplin sportowych, podnosi ogólną sprawność i wydolność organizmu. Dużą zaletą tej dyscypliny jest to, że jest to sport mało kontuzjogenny. Osobiście doceniam w nim to, że można go uprawiać przez wiele lat doskonale się bawiąc. W ubiegłym miesiącu w Chorzowie odbyły się Mistrzostwa Polski Amatorów w kategoriach 65+, 70+, 75+, 80+, 85+.

Co mógłby Pan powiedzieć młodym ludziom, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tenisem? Jak zacząć, co kupić, na co zwracać uwagę?
Oczywiście gorąco zachęcam do uprawiania tej dyscypliny. Jeśli jesteś kimś, kto ceni sobie sprawność fizyczną, lubi wyzwania, rywalizację, jest to dobry wybór dla Ciebie. Jednym z argumentów, jaki zaważył nad wyborem tej dyscypliny przez Igę Świątek było to, że jest to sport indywidualny, więc wynik końcowy to efekt Twojej pracy. Nie przegrasz meczu przez błędy kolegów z drużyny. W Komorowie na krytym obiekcie są prowadzone zajęcia grupowe dla dzieci w wieku 5,6,7 lat. Oczywiście osoby w każdym wieku mogą zwrócić się z zapytaniem o lekcje.

Dziękujemy za rozmowę.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.