Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Skrzynka skarg i pochwał


Skrzynka skarg: Proboszcz nie odpuszcza? "Ksiądz z parafii w Jelonkach będzie chodził po kolędzie"

Kilka tygodni temu poruszaliśmy problem tradycyjnych wizyt duszpasterskich w parafii św. Anny w Jelonkach. Artykuł wzbudził wiele emocji i jak widać, sprawa nie została rozwiązana.

2020/12/kosciol-jelonki-jpg_5feda6ebae416

Proboszcz parafii pw. św Anny w Jelonkach postanowił odwiedzić swoich wiernych i zorganizować kolędę w sposób tradycyjny. Pisaliśmy o tym w grudniu. Temat wzbudził wiele emocji, pojawiło się pod nim wiele komentarzy. Na naszą skrzynkę skarg wpłynęła kolejna wiadomość dotycząca kolędy w parafii w Jelonkach.

- Droga redakcjo, proszę o zainteresowanie się tematem, jakim są wizyty duszpasterskie księdza z parafii w Jelonkach. Wiem, że był temat poruszany już na Państwa portalu, jednak jak widać ksiądz nie stosuje się do wytycznych kurii i tak o to w dniu 23.01 (sobota) ksiądz z parafii w Jelonkach będzie chodził po kolędzie w Sulęcinie Szlacheckim i Włościańskim - czytamy w e-mailu wysłanym na naszą skrzynkę.

Warto przypomnieć wytyczne kurii łomżyńskiej, które dawały trzy ścieżki wyboru odnośnie przeprowadzania wizyt duszpasterskich podczas pandemii:

  • Decyzję co do tradycyjnej formy "kolędy" pozostawia się roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy. W sytuacji wyboru tej formy wizyty duszpasterskiej, proponuje się wydłużenie czasu jej trwania i zmniejszenie tzw. "porcji" kolędowych. Jeśli ktoś z parafian będzie obawiał się przyjęcia duszpasterzy, nie powinno się nalegać.

  •  Przenieść "kolędę" na późniejsze miesiące, np. kwiecień i maj lub inny dogodny termin.

  •  W ramach odwiedzin, w wyznaczonym dniu, zaprosić mieszkańców poszczególnych ulic, miejscowości lub wiosek na liturgię do kościoła w ich intencji.

Według wyżej wymienionych możliwości przeprowadzania wizyt duszpasterskich, proboszcz zdecydował się na pierwszą sposobność kolędowania. Jest to zatem forma dopuszczalna przez kurię. Jednak jak widać, nie zgadzają się na nią parafianie. Świadczą o tym komentarze pod naszym ostatnim artykułem, a także sygnały, które otrzymujemy.

Po naszej grudniowej interwencji, na Facebooku ukazała się informacja zamieszczona na profilu parafii o odwołaniu kolędy.

2020/12/koleda-odwolana-jelonki-jpg_5fec4f0902587

Kolejny krokiem było usunięcie parafialnej strony na Facebooku. Zdaniem naszych czytelników, proboszcz dalej "po cichu" prowadził wizyty w domostwach i jak się okazuje -zdaniem naszego czytelnika- ma w planach dalej to robić.

Czytaj także:
Kolęda w Jelonkach odwołana. Proboszcz zmienił decyzję po interwencji kurii?

Wasze opinie

Parafianie   16:17, 22.01.2021

Prawda wczoraj chodził w Trynosach....

Parafian   16:37, 22.01.2021

Co za człowiek, jednak to prawda że Proboszcz z tej Parafii jest tam tylko dla pieniędzy nie odpuści żadnej okazji żeby nie zebrać pieniędzy. Ludzie powinni wziąć się za niego zebrać podpisy i usunąć go z tej Parafii

Katolik   16:55, 22.01.2021

Te sukmaniarze nie odpuszczaja kasy.W czasie pandemii takie wizyty? Liczy sie kasa,kasa. Taka wiara.Te 3sposoby to oczywiscie po to zeby chodzil bo czesc idzie do kurii.Tyle w temacie.Najlepiej zamknac drzwi i niech lazi kolo plotu.

Czytelnik   17:15, 22.01.2021

To że proboszcz nie odpuszcza z kolęda to pikuś, koszt pogrzebu w parafii w Jelonkach tylko dla księdza to koszt 1900zł gdzie pogrzeb w innej pobliskiej parafia za wszystko tj ksiądz, organista i kościelny to koszt 1800zł. Można, można ????

Ktoś   17:21, 22.01.2021

To już nie chodzi tylko o kolędowanie... Ludzie ile on za pogrzeb bierze! I jeszcze potrafi powiedzieć przy formalnościach, że opuści kilka dyszek na pogrzebie jeśli trumna i takie typu rzeczy kupi się u znajomego księdza który ma dom pogrzebowy w Ostrowi . Czy to normalne? Czy normalne jest, że po pogrzebie w skrzynce na listy jest przekaz wypełniony na 1000 zł na kościół ? Gdzie tyle kasy wziął za pogrzeb i jeszcze oczekuje pieniędzy . Czy normalne jest to, że krytykuje ludzi publicznie na ambonie i wylicza ile kto ma, a na kościół tylko 5 dych dał, a sam też jeździ nie byle jakim samochodem Kiedy Kuria weźmie się za to co on wyprawia ? Dorabiać się chce na ludziach którzy ciężką pracują na bochenek chleba

Parafian   17:40, 22.01.2021

Nie chcesz ,nie przyjmuj ,to nie jest obowiązek ,do sklepu też nie chodz bo tam jest zagrożenie . Akurat od kąd jest tu Księdzem ,dużo zrobił dla parafii.

Prywatnie   18:11, 22.01.2021

Dużo zrobił... No fakt kościół rozbłysł, ale za nasze pieniądze z Jego inicjatywy. Ale, że ze zdaniem parafian się nie liczy to też fakt. Od dawna w kazaniach zamiast nauki, słowa Bożego, pokrzepienia serc tylko się słyszy ile to im trzeba dać, że drożeje, a chyba nie o to chodzi. Wiadomo że tak jest z tv i życia codziennego. Idę do kościoła się pomodlić, wyciszyć. A wychodzę, aj szkoda gadać....

Kasa   19:03, 22.01.2021

No wiadomo, wstydu dziad nie ma . Będziesz mu pluł w twarz a on powie ze deszcz Pada. Mamona mu leci z nieba.

Anonim   19:26, 22.01.2021

Nie można tego zgłosić gdzieś dalej? Zbierać podpisy? Gdzie jest rada parafialna? Wszyscy mają już dość księdza może pora go pożegnać?

Ilon   23:30, 22.01.2021

Proboszcz ciągnij ile wlezie od swoich owieczek jak nie wiedzą co z tobą zrobić.

Adamo   03:26, 23.01.2021

Ktoś mi może wytłumaczyć jak to jest w Jelonkach. Organista chodził z opłatkami jest ok, kościelny chodził z kredą jest ok, w sklepach przed weekendem tłok że samochodu nie ma gdzie zaparkować i jest ok. Ale kolęda jest już beeee? Czyście ludzie zgłupieli do reszty? Proboszcz Wam nie pasuje to czepcie się czegoś innego a nie kolędy.

Karol   08:30, 23.01.2021

Niema przymusu przyjmowania, nie chcesz nie przyjmuj, niektórzy mają uprzejme donoszenie we krwi po minionym ustroju...

Jelonki   08:42, 23.01.2021

Ta śmieszna kreda tez jest beee i śmieszny gości króremu 10 zł na opłatek tez jest beee nie tylko proboszcz. Cała ta mafia w parafii Jelonki to jakaś pomyłka. Każdemu z tych trzech osób chodzi tylko o kasę,a jeśli sołtys jest w zmowie z proboszczem a zarazem i z cała rada parafialna to nie pozbędziemy się szczurów.

Ostrowiak   13:54, 23.01.2021

Hahaha. Głupi parafianie z Jelonek!!! Śmieję się wam w twarz jak nie potraficie zrobić porządku z proboszczem. Dalej dawajcie tyle ile chce ksiądz cymbały jedne. Żenada!!!

Parafianka   14:09, 23.01.2021

Jak ktoś się boi to nie musi księdza przyjmować i już. Nikt na siłę do domu nie wejdzie. O co ta afera? A jak ksiądz się nie podoba to się pisze do Kurii a nie że skarga do redakcji.

Parafianka   19:55, 23.01.2021

Dlaczego jak coś macie do Księdza to nie pójdziecie na plebanię ,albo na Mszy nie powiecie co Wam nie pasuje?! Umiecie tylko oczerniać ludzi w Internecie, a nie macie odwagi by powiedzieć prosto w oczy. WSTYD. Nie chcecie przyjmować księdza proszę bardzo nie przyjmujcie NIKT podkreślam Nikt wam tego nie każe. Czepiacie się go o Bóg wie co . Najpierw spójrzcie na siebie ,a później zastanówcie się czy warto tak postępować . Karma wraca pamiętajcie.

Aha   20:20, 23.01.2021

Masakra. I jeszcze do tego proboszcz z Jelonek ma dzieci ????

Pseudonim   07:35, 24.01.2021

A ta parafianka to słowa księdza który mówił to na mszy z tym księdzem nie da się porozmawiać ludzie nawet i dzwonią o przełożenie kolędy a on mówi proszę pana mam terminal mam przekazy nie rozumie tego że ludzie w tej sytuacji nie mają pieniędzy a 100 mu dasz to nie ma jak dzielić.

Zabawnie   09:42, 24.01.2021

„ nie chcesz nie przyjmuj” hahaha a to dobre,a potem idziesz do niego bo pogrzeb bo ślub i nagle suma rośnie, pytasz czemu? Odpowiedz ksiądz ma jasna. A PO KOLĘDZIE KSIĘDZA SIĘ PRZYJĘŁO?! No nie,wiec proszę teraz nie pierd**** ze za dużo bo zaraz na ambonie Cię troszkę obgadam. Takie życie parafian jelonek. Ksiądz stworzył sobie fortece z własności parafian, uwił sobie gniazdko z kurkami które wiecznie dogrzewa prądem parafian i są nie do ruszenia. Jeszcze swoją familie tu ściągnie i będzie bajka. ALE STÓWKĘ DAJTA

ja   11:55, 25.01.2021

Masakra to co się dzieje. Ludziom już nie chodzi o kolędę tylko o zachowanie księdza proboszcza... Ceny to po prostu szok, ksiądz w Wąsewie bierze 800zł za pogrzeb a w Jelonkach 1900zł . Jedna wiara, jeden Bóg i tylko 10km odległości a taka różnica... i niech ktoś nie pisze, że ludzie się od Boga odwracają albo ,,Bójcie się Boga`` bo wiara w Boga a w księży to 2 różne rzeczy... Wspólnota, wspólnotą ale bez przesada żeby tak z ludzi kroić... Ludzie mają dość!! Nikt mu tego nie powie w twarz bo potem nic nie załatwi w kancelarii ale wiem, że Ksiądz proboszcz na pewno to czyta więc Księże opamiętaj się bo cierpliwość ludzka ma swoje granice...

anonim   20:10, 25.01.2021

nie mogę słuchać tego człowieka. zniechęcił mnie do kościoła. jestem osobą wierzącą ale do kościoła w jelonkach pojadę w ostateczności

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.