Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Złomowanie aut: Od podjęcia decyzji o kasacji pojazdu, aż po wycofanie pojazdu z obrotu

Jako właściciel starego samochodu lub wraku pojazdu,

2021/11/auto-zlomowanie-kopia-jpg_61a4bf577f9a1

który uczestniczył w poważnym zdarzeniu drogowym z pewnością zastanawiasz się, co zrobić. Jednym z rozwiązań jest próba sprzedaży pojazdu. Niestety w większości przypadków sprzedaż starego lub uszkodzonego samochodu na własną rękę jest bardzo trudna, czy wręcz nawet niemożliwa. Dlatego wielu właścicieli pojazdów starych i/lub uszkodzonych decyduje się na złomowanie aut. Jak przebiega proces złomowania pojazdu? Na co zwrócić uwagę oddając auto na złom?

Legalne złomowanie aut: Od czego zacząć? 

Legalne złomowanie aut można przeprowadzić wyłącznie w stacji demontażu pojazdów/złomowisku. Legalność działania stacji potwierdza odpowiednie zezwolenie marszałka województwa. Zanim więc zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z konkretną stacją demontażu pojazdu/złomowiskiem warto sprawdzić, czy firma ta działa legalnie i w związku z tym będzie mogła wystawić nam stosowne zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Zaświadczenie to jest o tyle ważne, iż bez niego nie wyrejestrujemy samochodu w wydziale komunikacji i nie wypowiemy polisy ubezpieczenia OC, co może prowadzić do poważnego zadłużenia.

Legalnie działające złomowisko i co dalej?

Aby móc legalnie zezłomować pojazd - niezależnie do jego aktualnego stanu technicznego - musimy spełnić kilka warunków. Po pierwsze w stacji demontażu pojazdów musimy się stawić z odpowiednimi dokumentami:

  • dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym naszą tożsamość (wymagany dokument ze zdjęciem),
  • dowodem rejestracyjnym pojazdu,
  • kartą pojazdu (jeśli została wydana) lub innym dokumentem potwierdzającym dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Dodatkowo złomowany pojazd powinien posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Cena złomowanego pojazdu: Na jaką kwotę mogę liczyć jako właściciel?

Złomowanie pojazdu jest równoznaczne z oddaniem samochodu na złom, a więc sprzedażą części metalowych. Co to oznacza w praktyce? Właściciel złomowanego pojazdu otrzymuje od stacji demontażu zapłatę w zależności od masy pojazdu i aktualnej ceny za kilogram złomu. Co ważne, podczas wyceny pojazdu - co najczęściej sprowadza się do ważenia samochodu na wadze samochodowej - odejmuje się od masy całkowitej pojazdu ok. 200 kilogramów na tzw. części niemetalowe i płyny eksploatacyjne. Cena samochodu na złomowisku jest więc obliczana zgodnie z równaniem:

(masa pojazdu - 200 kg części niemetalowe) x aktualna cena za kilogram złomu

Co ważne, jako właściciel pojazdu mamy prawo oddać na złom samochód niekompletny (tj. pojazd którego masa całkowita podczas złomowania jest mniejsza od masy nowego samochodu o więcej niż 10%). Wówczas musimy się liczyć z tym, że stacja demontażu pojazdów/złomowiec jest uprawniony do nałożenia na nas pewnego rodzaju kary w postaci opłaty wyrównawczej, którą nalicza się za każdy brakujący kilogram. Wartość takiej opłaty nie może być jednak wyższa niż 10 zł/1kg.

Artykuł sponsorowany


Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.